Browse Functions - E

Browse Functions

List of Functions

Earth Sciences
Antarctic Climate and Ecosystems CRC (2003 - o)
Australian Geodynamics CRC (1993 - 2000)
Australian Geological Survey Organisation (AGSO) (1992 - ), Commonwealth of Australia
Australian Geomechanics Society (AGS) (1970 - )
Australian Geosciences Council Inc (1981 - )
Australian National Antarctic Research Expeditions (ANARE) (1947 - ), Antarctic Division
Australian Research Centre for Urban Ecology (ARCUE) (1998 - ), Royal Botanic Gardens Melbourne
Bureau of Mineral Resources (1946 - 1992), Commonwealth of Australia
Casey Station (1969 - ), Australian National Antarctic Research Expeditions
CRC for Antarctica and Southern Oceans ( - 2003)
CRC for Antarctica and the Southern Ocean (1997 - c. 2003)
CRC for Australian Mineral Exploration Technologies (1992 - 2000)
CRC for Landscape Environments and Mineral Exploration (2001 - 2008)
CRC for Landscape Evolution and Mineral Exploration (1995 - 2001)
CRC for Predictive Mineral Discovery (2001 - 2008)
CRC for Soil and Land Management (1991 - 1998)
CRC for the Antarctic and Southern Ocean Environment (c. 1995 - c. 1997)
CRC for the Sustainable Development of Tropical Savannas (1995 - 2001)
CSIR Murray River Soil Investigation Unit (1927 - 1929), Council for Scientific and Industrial Research
CSIR Soil Physics Section (c. 1933 - c. 1943), Council for Scientific and Industrial Research
CSIRO Division of Exploration and Geoscience (1988 - 1993), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Groundwater Research (1982 - 1986), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Land Assessment (1973), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Land Research (1965 - 1973), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Land Research and Regional Survey (1957 - 1965), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Land Resources Management (1973 - 1982), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Land Use Research (1973 - 1982), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Soil Mechanics (1967 - 1970), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Soils (1929 - 1997), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Marine and Atmospheric Research (2005 - ), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Soil Mechanics Section (1955 - 1967), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Soil Physics and Mechanics Section (c. 1943 - 1955), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
Davis Station (1957 - ), Australian National Antarctic Research Expeditions
Department of Earth Sciences (1960s - 2006), La Trobe University
Department of Geography and Environmental Science, Graduate School of Environmental Science (1972 - ), Monash University
Department of the Interior [I], Central Administration (1932 - 1939), Commonwealth of Australia
Department of the Interior [II], Central Office (1939 - 1972), Commonwealth of Australia
Duffy, Gregory, Chemist and Earth Sciences
Heard Island Station (1947 - 1955), Australian National Antarctic Research Expeditions
Institute of Earth Resources - CSIRO (? - 1981), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
Institute of Energy and Earth Resources - CSIRO (1981 - 1987), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
School of Aquatic Science and Natural Resource Management, Deakin University
School of Geography and Environmental Science, Monash University
School of Geography and Environmental Studies (c. 1975 - ), The University of Tasmania
Soil Conservation Authority (of Victoria) (1950 - 1983), State of Victoria
Wilkes Station (1959 - 1969), Australian National Antarctic Research Expeditions
Earth scientist
Freycinet, Louis-Claude Desaulses de (1779 - 1842), Earth scientist and Surveyor
O'Reilly, Suzanne Yvette (1946 - ), Educator and Earth scientist
Ecologist
Anderson, Margaret Cordue (1937 - ), Botanist and Ecologist
Ashton, David Hungerford (1927 - 2005), Botanist and Ecologist
Batianoff, George Nicholaivich (1945 - 2009), Ecologist and Weed scientist
Boyden, Stephen Vickers, Ecologist and Veterinarian
Carr, Stella Grace M. (Maisie) (1912 - 1988), Botanist and Ecologist
Caughley, Graeme James (1937 - 1994), Ecologist
Costin, Alec Baillie (1925 - ), Ecologist
Crocker, Robert Langdon, Biologist and Plant ecologist
Davidson, James (1885 - 1945), Ecologist
Dawes-Gromadzki, Tracy, Ecologist
Ford, Hugh Alastair (1946 - ), Ornithologist and Ecologist
Fulton, Elizabeth, Ecologist and Marine biologist
Goodall, David William (1914 - ), Botanist and Ecologist
Hatton, Tom, Biologist, Ecologist and Water supply expert
Marks, Elizabeth Nesta (1918 - 2002), Entomologist and Ecologist
McKinnon, Gay E., Plant ecologist
O'Neill, Antoinette L. (1945 - 1999), Ecologist, Geographer and Biologist
Sainsbury, Keith, Ecologist and Marine Science
Saunders, Denis Allan (1947 - ), Animal ecologist and Ornithologist
Shiels, Marjorie (1895 - 1970), Ecologist
Shine, Richard (Rick) (1950 - ), Ecologist, Evolutionary biologist and Herpetologist
Smith, Lindsay S., Botanist and Ecologist
Spratt, David Michael (1942 - ), Ecologist and Parasitologist
Sutherst, Robert Wilfred (Bob) (1943 - 2013), Ecologist and Entomologist
Tonnoir, André Léon (1885 - 1940), Entomologist and Ecologist
Underwood, Antony James (Tony) (1947 - ), Ecologist
Woinarski, John Casimir Zichy, Ecologist and Ornithologist
Wyndham, Edmund (1943 - ), Ecologist, Teacher and Ornithologist
Ecology and Conservation
Adams, Mark Andrew, Academic, Botanist, Ecology and Conservation and Forestry
Andrade, Edmundo Navarro de (1881 - 1941), Agricultural engineer, Ecology and Conservation and Timber Industry
Attiwill, Peter Muecke, Botanist, Ecology and Conservation and Forestry
Bowman, David, Academic, Ecology and Conservation and Forest Science
Bren, Leon, Academic, Conservation or Environment and Ecology and Conservation
Byrne, Margaret Mary (1960 - ), Biogeographer, Ecology and Conservation and Plant geneticist
Gill, Walter (1851 - 1929), Botanical collector and Ecology and Conservation
Grierson, Pauline, Academic, Botanist and Ecology and Conservation
Hopmans, Peter (1946 - ), Ecology and Conservation and Forest scientist
Kessell, Stephen Lackey (1897 - 1979), Environmental conservation and Forester
Podger, Francis Denis (1933 - 1999?), Ecology and Conservation and Forester
Economist
Carey, Henry Charles (1793 - 1879), Economist and Social scientist
Crawford, John Grenfell (1910 - 1984), Economist
Hristova, Valerie Joyce (1939 - ), Economist
McDougall, Frank Lidgett (1884 - 1958), Statistician and Economist
Potter, William Ian (Ian) (1902 - 1994), Company director and Economist
Ecotoxicologist
Stauber, Jennifer (Jenny), Ecotoxicologist, Environmental scientist and Toxicologist
Education
Advanced Engineering Centre for Manufacturing (1993 - )
Advanced Manufacturing Technologies Centre, Central TAFE
Advanced Minerals Products Research Centre (1991 - 1999), The University of Melbourne
Armidale College of Advanced Education (1971 - 1989)
Armidale Teachers' College (1928 - 1971)
Australasian College of Emergency Medicine (1981 - )
Australasian College of Physical Scientists and Engineers in Medicine (1977 - )
Australasian Institute of Metals (1936 - ?)
Australasian Institute of Mining and Metallurgy (1893 - )
Australian - Asian Universities' Cooperation Scheme (1969 - 1981)
Australian College of Occupational Health Nurses (1992 - )
Australian Council for Educational Research (1930 - )
Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies (1990 - )
Australian Institute of Aboriginal Studies (1964 - 1990)
Australian Institute of Agricultural Science (1935 - ?)
Australian Institute of Agricultural Science and Technology
Australian Institute of Anatomy (1931 - 1985)
Australian Institute of Cartographers (1923 - ?)
Australian Institute of Nuclear Science and Engineering (AINSE) (1958 - )
Australian National University (1946 - )
Australian Science Festival Limited (1993 - )
Australian Telecommunications and Electronics Research Board (1985 - ?)
Australian Universities' International Development Program (1981 - 1984)
Australian Virtual Engineering Library (AVEL)
Bairnsdale School of Mines (1880s - ?)
Baker Medical Research Institute (1926 - )
Ballarat School of Mines (1871 - c. 1976)
Bendigo School of Mines (1873 - ?)
Brain Sciences Institute (BSI) (1994 - ), Swinburne University of Technology
Brisbane Technical College (1882 - 1908)
Built Environment Research Group, Deakin University
Burnley Campus (1983? - 1997), Victorian College of Agriculture and Horticulture
Burnley College (1997 - ), The University of Melbourne
Burnley School of Horticulture (1891 - 1983?)
The Cancer Council Victoria (2002 - )
Capricornia Institute of Advanced Education (1967 - 1990)
Central Queensland University (1994 - )
Central Studies Establishment (CSE) (1969 - ?), Department of Defence
Centre for Accident Research and Road Safety - Queensland (CARRS-Q) (1996 - ), Queensland University of Technology
Centre for Advanced Materials Technology (1989 - ), Monash University
Centre for Advanced Technology in Telecommunications (1987 - ?), RMIT University
Centre for Applied Colloid and Biocolloid Science (1986 - 2006), Swinburne University of Technology
Centre for Applied Colloid Science (1980 - ), Swinburne University of Technology
Centre for Applied Social Research (CASR), RMIT University
Centre for Astrophysics and Supercomputing (1998 - ), Swinburne University of Technology
Centre for Biomedical Engineering, Monash University
Centre for Biomedical Instrumentation, Swinburne University of Technology
Centre for Bioprocessing and Food Technology, Victoria University of Technology
Centre for Computer Integrated Manufacture (CIM Centre), Swinburne University of Technology
Centre for Design at RMIT (c. 1990 - ), RMIT University
Centre for Environmental Applied Hydrology (CEAH), The University of Melbourne
Centre for Environmental Management, The University of Ballarat
Centre for Environmental Studies (1975 - ), The University of Tasmania
Centre for Green Chemistry (2000 - ), Monash University
Centre for Human Development, Monash University
Centre for Industrial Design (1990s - ), Monash University
Centre for Packaging, Transportation and Storage (1994 - ), Victoria University
Centre for Rehabilitation, Exercise and Sport Science (CRESS), Victoria University
Centre for Telecommunications and Information Engineering (CTIE) (1993 - ), Monash University
Centre for Water Studies (1976 - ), Monash University
Charles Darwin University (2004 - )
Chisholm Institute
College of Art and Design, Monash University
The College of Nursing (2002 - )
Computation Laboratory (1955 - 1964), The University of Melbourne
Dairy Process Engineering Centre (1970s - ), Monash University
Deakin University
Department of Aeronautical Engineering (1939 - ?), The University of Sydney
Department of Aerospace Engineering, RMIT University
Department of Agricultural Sciences (1998 - ), La Trobe University
Department of Agriculture ( - c. 1972), The University of Melbourne
Department of Anatomy and Cell Biology (1993 - ), The University of Melbourne
Department of Animal Production (1997? - ), The University of Melbourne
Department of Applied Biology and Biotechnology (1971 - ), RMIT University
Department of Applied Biology and Institute of Land and Food Resources, Burnley, RMIT University
Department of Applied Chemistry (1909 - ), RMIT University
Department of Applied Physics (1950 - ), RMIT University
Department of Biochemistry and Molecular Biology, The University of Melbourne
Department of Biological and Food Sciences, Victoria University of Technology
Department of Biomedical Sciences, Victoria University of Technology
Department of Building and Construction Economics, RMIT University
Department of Chemical and Metallurgical Engineering (1950s - ), RMIT University
Department of Chemical Engineering (1950 - ), The University of Melbourne
Department of Chemical Engineering (1961 - ), Monash University
Department of Chemical Sciences, Victoria University of Technology
Department of Chemistry (? - c. 2001), Monash University
Department of Chemistry and Biology, Victoria University of Technology
Department of Civil and Building Engineering (? - 1998), Victoria University of Technology
Department of Civil and Environmental Engineering, The University of Melbourne
Department of Civil and Geological Engineering ( - c. 2000), RMIT University
Department of Civil Engineering (1961? - ), Monash University
Department of Communication and Electronic Engineering (1980s - ?), RMIT University
Department of Computation (1964 - 1971), The University of Melbourne
Department of Computer Science (1976 - 1990s), The University of Melbourne
Department of Computer Science (1980 - ), RMIT University
Department of Computer Science and Computer Engineering (1990 - ), La Trobe University
Department of Computer Science and Software Engineering (1999 - ), The University of Melbourne
Department of Computer Systems Engineering, Monash University
Department of Crop Production (1997? - ), The University of Melbourne
Department of Digital Systems (1996 - 1998), Monash University
Department of Earth Sciences (1960s - 2006), La Trobe University
Department of Electrical and Electronic Engineering (? - 1990s), Victoria University of Technology
Department of Electrical and Electronic Engineering (1946 - ), The University of Adelaide
Department of Electrical and Electronic Engineering (1982 - ), The University of Melbourne
Department of Electrical and Information Engineering, The University of Sydney
Department of Electrical Engineering, The University of Sydney
Department of Electrical Engineering (1903 - ), RMIT University
Department of Electrical Engineering (1940s - ?), The University of Adelaide
Department of Electrical Engineering (1947 - 1982), The University of Melbourne
Department of Environmental Management, Victoria University of Technology
Department of Food Science (1994 - ?), RMIT University
Department of Food Science and Agribusiness (1997? - ), The University of Melbourne
Department of Food Technology, Victoria University of Technology
Department of Forest and Ecosystem Science (2008 - ), The University of Melbourne
Department of Forestry (1997 - 2005), The University of Melbourne
Department of General Practice (2001 - ), The University of Melbourne
Department of General Practice and Public Health (? - 2001), The University of Melbourne
Department of Genetics (1950s - ), The University of Melbourne
Department of Geography and Environmental Science, Graduate School of Environmental Science (1972 - ), Monash University
Department of Geomatics, The University of Melbourne
Department of History and Philosophy of Science (1957 - ), The University of Melbourne
Department of Human Biology and Movement Science (? - c. 2000), RMIT University
Department of Industry, Professional and Adult Education, RMIT University
Department of Information Science (1971 - 1976), The University of Melbourne
Department of Information Systems, Victoria University of Technology
Department of Information Systems (1990s - ), The University of Melbourne
Department of Land Information, RMIT University
Department of Learning and Educational Development, The University of Melbourne
Department of Manufacturing Systems Engineering, RMIT University
Department of Materials Engineering (1960s - c. 2001), Monash University
Department of Mechanical and Manufacturing Engineering (1900s - ?), RMIT University
Department of Mechanical and Manufacturing Engineering (c. 1950 - ), The University of Melbourne
Department of Mechanical Engineering, Monash University
Department of Mechanical Engineering, The University of Queensland
Department of Mechanical Engineering (? - 1998), Victoria University of Technology
Department of Medical Laboratory Science (? - c. 2000), RMIT University
Department of Medicinal Chemistry, Monash University
Department of Medicine, Austin and Repatriation Medical Centre (c. 1995 - 2003), The University of Melbourne
Department of Medicine, Austin Health & Northern Health (2003 - ), The University of Melbourne
Department of Medicine, Royal Melbourne and Western Hospitals (1955 - ), The University of Melbourne
Department of Medicine, St Vincent's Hospital and the Geelong Hospital (1957 - ), The University of Melbourne
Department of Metallurgy (1880s - 1960s), The University of Melbourne
Department of Microbiology, Monash University
Department of Microbiology (1998? - ), La Trobe University
Department of Microbiology and Immunology, The University of Melbourne
Department of Natural Philosophy (1882 - 1944), The University of Melbourne
Department of Obstetrics and Gynaecology, The University of Melbourne
Department of Optometry and Vision Sciences, The University of Melbourne
Department of Otolaryngology (1970? - ), The University of Melbourne
Department of Paediatrics, The University of Melbourne
Department of Pathology, The University of Melbourne
Department of Pharmacology, The University of Melbourne
Department of Philosophy (1881 - ), The University of Melbourne
Department of Physics ( - c. 2001), Monash University
Department of Physiology, The University of Melbourne
Department of Physiology (1962 - ), Monash University
Department of Post-War Reconstruction (1942 - 1950), Commonwealth of Australia
Department of Psychiatry (1963 - ), The University of Melbourne
Department of Psychology, Monash University
Department of Psychology, The University of Melbourne
Department of Public Health and Community Medicine (c. 1990 - c. 1999), The University of Melbourne
Department of Resource Management and Horticulture, The University of Melbourne
Department of Robotics and Digital Technology (1982 - 1996), Monash University
Department of Surgery, Austin and Repatriation Medical Centre, The University of Melbourne
Department of Surgery, Royal Melbourne and Western Hospitals (1955 - ), The University of Melbourne
Department of Zoology, The University of Melbourne
Department of Zoology (1998? - ), La Trobe University
Division of Physical Sciences and Engineering, La Trobe University
Division of Science, Engineering and Design, Swinburne University of Technology
Dookie Agricultural College (1886 - 1983)
Dookie Campus (1983 - 1997), Victorian College of Agriculture and Horticulture
Dookie College (1997 - ), The University of Melbourne
Environment and Biotechnology Centre (2002 - ), Swinburne University of Technology
Environmental Engineering & Technology Group, Deakin University
Faculty of Agricultural and Natural Resource Sciences (1991 - ), The University of Adelaide
Faculty of Applied Science (1967 - ), RMIT University
Faculty of Architecture, Building and Planning, The University of Melbourne
Faculty of Arts (1855 - ), The University of Melbourne
Faculty of Arts (1961 - ), Monash University
Faculty of Biomedical and Health Sciences and Nursing (? - c. 2000), RMIT University
Faculty of Biomedical and Health Services, RMIT University
Faculty of Business and Law, Victoria University
Faculty of Computing and Information technology, Monash University
Faculty of Education (1890s - ), The University of Melbourne
Faculty of Education, Language and Community Services, RMIT University
Faculty of Engineering, Victoria University of Technology
Faculty of Engineering (1860 - ), The University of Melbourne
Faculty of Engineering (1909 - ), The University of Sydney
Faculty of Engineering (1949 - ), The University of New South Wales
Faculty of Engineering (1961? - ), Monash University
Faculty of Engineering (1967 - ), RMIT University
Faculty of Engineering and Science (1997 - ), Victoria University
Faculty of Engineering, Physical Sciences and Architecture, The University of Queensland
Faculty of Health and Behavioural Science, Deakin University
Faculty of Health Sciences, La Trobe University
Faculty of Human Development, Victoria University
Faculty of Humanities and Social Sciences, La Trobe University
Faculty of Information technology, Monash University
Faculty of Land and Food Resources (2005 - 2008), The University of Melbourne
Faculty of Law and Management (1997 - ), La Trobe University
Faculty of Medicine (1876 - 1991), The University of Melbourne
Faculty of Medicine (1962 - c. 2001), Monash University
Faculty of Medicine, Dentistry and Health Sciences (1991 - ), The University of Melbourne
Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences (c. 2001 - ), Monash University
Faculty of Natural Resources, Agriculture and Veterinary Science, The University of Queensland
Faculty of Science (1903 - ), The University of Melbourne
Faculty of Science (1915? - 1997), Victoria University of Technology
Faculty of Science (1960s - ), Monash University
Faculty of Science and Engineering, The University of Tasmania
Faculty of Science and Technology, Deakin University
Faculty of Science, Technology and Engineering (1994 - ), La Trobe University
Faculty of the Constructed Environment, RMIT University
Faculty of Veterinary Science (1920 - ), The University of Sydney
Footscray Institute of Technology
G. K. Williams Laboratory, The University of Melbourne
Gatton Agricultural College (1897 - 1990), The University of Queensland
Gatton Campus (1990 - ), The University of Queensland
Gilbert Chandler Campus (1939 - ), The University of Melbourne
Gilbert Chandler Institute of Dairy Technology (1967 - ), The University of Melbourne
Gippsland School of Computing and Information technology, Monash University
Gippsland School of Engineering (c. 1945 - 2003), Monash University
Gordon Institute of TAFE
Gordon Institute of Technology (1887 - ?)
Graduate School of Education ( - c. 2001), La Trobe University
Graduate School of Integrative Medicine ( - c. 2009), Swinburne University of Technology
Hawkesbury Agricultural College (1891 - 1989)
Homestead and Community Broadcast Satellite Service (HACBSS) (1980s - )
Ian Wark Research Institute (1994 - ), The University of South Australia
IDP Education Australia (1994 - )
Image and Video Research Infrastructure Facility, The University of Ballarat
Industrial Research Institute Swinburne (IRIS), Swinburne University of Technology
Industrial Sciences Department, Swinburne University of Technology
Initial Teaching Alphabet Association Australia (1974 - 1995?)
Institute of Disability Studies (1970s - 2003?), Deakin University
Institute of Food and Crop Science, The University of Ballarat
Institute of Land and Food Resources (1997 - 2005), The University of Melbourne
International Development Program of Australian Universities and Colleges Ltd (IDP) (1984 - 1994)
International Development Technologies Centre (1979 - ), The University of Melbourne
James Cook University of North Queensland
Joint Centre for Crop Improvement, The University of Melbourne
Joint Microelectronics Research Centre (1981? - ?)
Julius Kruttschnitt Mineral Research Centre (JKMRC) (1970 - ), The University of Queensland
Kalgoorlie School of Mines (1902 - ?)
Key Centre for Applied and Nutritional Toxicology (1980s - ), RMIT University
La Trobe University (1964 - )
La Trobe University (Bendigo) (1990s - )
Longerenong Agricultural College (1889 - )
Marconi School of Wireless (1913 - 1980s), Amalgamated Wireless (Australasia) Ltd (AWA)
Maritime Wireless (1900s - c. 1914)
Materials Technology Group, Swinburne University of Technology
Medical History Museum (1967 - ), The University of Melbourne
The Melbourne Technical College (1933 - 1954)
Melbourne University Agricultural Society (1922 - ?), The University of Melbourne
Melbourne University Chemical Society (1904 - ), The University of Melbourne
Melbourne University Engineering Students' Club (1889 - ), The University of Melbourne
Melbourne University Medical Students' Society (1880 - ?), The University of Melbourne
Melbourne University Mining and Metallurgy Students' Society (1932 - ?), The University of Melbourne
Melbourne University Research Students' Association (1964 - ?), The University of Melbourne
Melbourne University Science Club (1888 - 1960s), The University of Melbourne
Melbourne University Science Students' Society (1960s - ?), The University of Melbourne
Monash Institute of Medical Research (MIMR) (2005 - ), Monash University
Monash Institute of Reproduction and Development (1991 - 2005), Monash University
Monash University (1958 - )
Mount Isa School of the Air (c. 1964 - )
Murdoch University (1973 - )
Muresk Agricultural College (1926 - 1985)
Murray Committee (1958)
National Centre for Theoretical Physics (1994 - 1999), Australian National University
The National Florence Nightingale Committee of Australia (1955 - 1993)
The National Florence Nightingale Memorial Committee of Australia (1946 - 1955)
National School of Design, Swinburne University of Technology
National Scientific Instrumentation Training Centre ( - c. 2000), Swinburne University of Technology
New England University College (1938 - 1954), The University of Sydney
The New South Wales College of Nursing ( - 2002)
New South Wales University of Technology (1949 - 1958)
Northern District School of Nursing, Graduates' Association (1972 - )
Northern Territory University (1989 - 2004)
Nuclear Research Foundation (1954 - 1967), The University of Sydney
Office of Special Projects, Swinburne University of Technology
Particulate Fluids Processing Centre (2000 - ), The University of Melbourne
Peninsula School of Computing and Information technology, Monash University
Physics Museum, The University of Melbourne
Polymer Technology Centre (1990 - c. 2000), RMIT University
Queensland Institute of Technology (Capricornia) (1967 - 1971)
Queensland University of Technology (QUT) (1989 - )
Questacon - The National Science and Technology Centre (1988 - )
RACI - Chemical Education Division (c. 1965 - ), Royal Australian Chemical Institute
Research Institute for Sustainable Energy (RISE) (2004 - )
Research School of Physical Sciences and Engineering (1946 - ), Australian National University
Rheology and Materials Processing Centre (c. 2002 - ), RMIT University
RMIT University (1992 - )
Roseworthy Agricultural College (1883 - 1991), The University of Adelaide
Roseworthy Campus (1991 - ), The University of Adelaide
Royal Australasian College of Surgeons (RACS) (1927 - )
Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists (RANZCP) (1977 - )
Royal Australian College of Obstetricians and Gynaecologists (1980 - 1998)
Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) (1960 - 1992)
Royal Melbourne Technical College (1954 - 1960)
Russell Grimwade School of Biochemistry and Molecular Biology (1961 - ?), The University of Melbourne
School of Aerospace, Mechanical and Manufacturing Engineering (2001 - ), RMIT University
School of Aerospace, Mechanical and Mechatronic Engineering (AMME), The University of Sydney
School of Agriculture (1967 - 1998), La Trobe University
School of Applied Sciences (1990 - 2002), Monash University
School of Applied Sciences and Engineering (2003 - ), Monash University
School of Aquatic Science and Natural Resource Management, Deakin University
School of Architecture and Building (1977 - ), Deakin University
School of Architecture and Design, RMIT University
School of Art History, Cinema, Classics and Archaeology (c. 2003 - ), The University of Melbourne
School of Arts and Media, La Trobe University
School of Behavioural Science, The University of Melbourne
School of Biochemistry and Genetics (1972 - 1990s), La Trobe University
School of Biological and Chemical Sciences, Deakin University
School of Biophysical Sciences and Electrical Engineering, Swinburne University of Technology
School of Botany, La Trobe University
School of Botany (1880s - ), The University of Melbourne
School of Business, The University of Ballarat
School of Business, Swinburne University of Technology
School of Business, La Trobe University
School of Business (Bendigo), La Trobe University
School of Business Systems, Monash University
School of Chemical Sciences, Swinburne University of Technology
School of Chemistry (1880s - ), The University of Melbourne
School of Chemistry (1967 - ), La Trobe University
School of Chemistry (c. 2001 - ), Monash University
School of Communications and Informatics (c. 1997 - ), Victoria University
School of Computer Science and Engineering ( - 1999), La Trobe University
School of Computer Science and Software Engineering (Caulfield) (1998 - ), Monash University
School of Computing and Mathematics, Deakin University
School of Dairy Technology (1939 - c. 1967), The University of Melbourne
School of Dental Science, The University of Melbourne
School of Design, Swinburne University of Technology
School of Ecology and Environment, Deakin University
School of Economics, La Trobe University
School of Education (Bendigo), La Trobe University
School of Electrical and Computer Systems Engineering (2000 - ), RMIT University
School of Electrical Engineering and Computer Science (1990s - ), The University of Melbourne
School of Electronic Engineering (? - 1999), La Trobe University
School of Engineering, La Trobe University
School of Engineering, The University of Ballarat
School of Engineering, The University of Queensland
School of Engineering (1890s - ), The University of Adelaide
School of Engineering (c. 1887 - 1967), Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT)
School of Engineering and Science, Swinburne University of Technology
School of Engineering and Technology, Deakin University
School of Environment Management and Ecology, La Trobe University
School of Environmental and Resource Science (1998? - ), La Trobe University
School of Fine Arts, Classics and Archaeology (1998 - c. 2003), The University of Melbourne
School of Geography and Environmental Science, Monash University
School of Geography and Environmental Studies (c. 1975 - ), The University of Tasmania
School of Health and Human Services (Bendigo) (1990s - ), La Trobe University
School of Health Sciences ( - 2004), Deakin University
School of Historical Studies, Monash University
School of Human Biosciences, La Trobe University
School of Human Communication Sciences, La Trobe University
School of Human Movement and Sport Sciences, The University of Ballarat
School of Human Movement, Recreation and Performance (1972 - ), Victoria University
School of Information Management and Systems, Monash University
School of Information technology, Swinburne University of Technology
School of Information technology and Mathematical Sciences, The University of Ballarat
School of Life Sciences (1998? - ), La Trobe University
School of Life Sciences and Technology (c. 1997 - ?), Victoria University
School of Management, Technology and Environment (Bendigo), La Trobe University
School of Mathematical and Statistical Sciences (1997 - ), La Trobe University
School of Mathematical Sciences, Swinburne University of Technology
School of Mechanical and Manufacturing Engineering (? - 1997), Swinburne University of Technology
School of Medicine, The University of Melbourne
School of Metallurgy, The University of Wollongong
School of Metallurgy, The University of Newcastle
School of Microbiology (1975 - 1998?), La Trobe University
School of Mining and Metallurgy, The University of New South Wales
School of Mining and Metallurgy, The University of Queensland
School of Mining Engineering (c. 1949 - ), The University of New South Wales
School of Nutrition and Public Health (? - 1998), Deakin University
School of Philosophy, La Trobe University
School of Physics (? - c. 1999), La Trobe University
School of Physics (1945 - ), The University of Melbourne
School of Physics and Materials Engineering (c. 2001 - ), Monash University
School of Physiotherapy (1991 - ), The University of Melbourne
School of Psychological Sciences (1972 - ), La Trobe University
School of Public Health, La Trobe University
School of Public Health and Tropical Medicine (1930 - 1980)
School of Science and Engineering, The University of Ballarat
School of Science and Engineering (Bendigo), La Trobe University
School of Social Science and Planning, RMIT University
School of Social Sciences and Arts TAFE Division, Swinburne University of Technology
School of Textile Technology (1955 - ?), The University of New South Wales
School of the Built Environment, Victoria University
School of Zoology ( - 1998?), La Trobe University
Science and Technology Awareness Program (1989 - c. 2000), Department of Industry, Science and Resources
The Science Foundation for Physics, The University of Sydney
Sir Lawrence Wackett Centre for Aerospace Design Technology (1991 - ), RMIT University
South Australian School of Mines and Industry (1889 - ?)
Sport and Exercise Psychology Unit, Victoria University of Technology
Swinburne University of Technology (1992 - )
Sydney Mechanics Institute (1843 - 1878)
Sydney Technical College (1878 - 1949)
Telematics Research and Application Collaboratory Research Team, Swinburne University of Technology
University College of Central Queensland (1990 - 1992)
University Computing Centre (1956 - ), The University of New South Wales
The University of Adelaide (1874 - )
The University of Ballarat (c. 1976 - )
The University of Central Queensland (1992 - 1994)
The University of Melbourne (1853 - )
The University of New England (1954 - )
The University of New South Wales (1958 - )
The University of Newcastle (1965 - )
The University of Queensland (1910 - )
The University of South Australia
The University of Sydney (1850 - )
The University of Tasmania (1890 - )
The University of Western Australia (1913 - )
The University of Wollongong
Veterinary School (1909 - 1920), The University of Sydney
Victoria University (1990s - )
Victoria University of Technology (1915 - 1990s)
Victorian College of Agriculture and Horticulture (1983 - 1997)
Victorian College of Pharmacy (1881 - ), Monash University
Victorian School of Forestry (1910 - 1973)
Waite Agricultural Research Institute (1924 - 1991), The University of Adelaide
Waite Campus (1991 - ), The University of Adelaide
Working Men's College (1882 - 1933)
Educational administrator
Dennant, John (1839 - 1907), Educational administrator
Marginson, Raymond David (1923 - ), Educational administrator
Penridge, Joan Elizabeth (1937 - 1994), Nurse, Nurse educator and Educational administrator
Educational writer
Bonwick, James (1817 - 1906), Anthropologist, Educational writer, Environmentalist and Teacher
Educationist
Nangle, James (1868 - 1941), Amateur astronomer, Architect and Educationist
Educator
à Beckett, Ada Mary (1872 - 1948), Biologist and Educator
Abbott, Joan Stevenson (1899 - 1975), Nurse and Nurse educator
Adams, Lyn (1949 - ), Educator
Alcorn, Daine (1949 - ), Medical scientist and Educator
Alder, Valerie (Val) (1942 - ), Ophthalmologist and Educator
Alexander, Frederick Matthias (1869 - 1955), Educator and Therapist
Andersen, Betty Margaret (1930 - ), Nurse educator
Andrews, Cecil Rollo Payton (1870 - 1951), Botanical collector, Educator and Public servant
Anstey, Olive Eva (1920 - 1983), Nurse, Nurse educator and Nurse advocate
Ashford, Anne Elizabeth (1944 - ), Educator and Botanist
Bailey, Dora Helen Marguerite (1910 - 2001), Nurse educator
Barclay, Lesley, Educator and Midwife
Barker, Joanna Mary (1942 - ), Occupational therapist and Educator
Basden, Ralph (1894 - 1976), Science educator
Basford, Kaye (1952 - ), Educator and Biometrician
Bashir, Marie Roslyn (1930 - ), Governor, Educator and Psychiatrist
Batch, Jennifer Anne, Educator
Baum, Frances Elaine (Fran), Educator
Beazley, Lynda Dent (Lyn) (1944 - ), Educator
Bell, Pamela F., Nurse educator
Benham, Ellen Ida (1871 - 1917), Educator and Botanist
Benkendorff, Gerard Werner (1913 - 1975), Chemical engineer and Science educator
Bennett, Margaret Joyce (1937 - ), Nurse educator
Bilek, Marcela (1968 - ), Educator and Physicist
Billard, Lynne (1943 - ), Statistician and Educator
Black, Judith Lee, Pharmacologist and Educator
Black, Mary Ethna (1958 - ), Medical educator
Blackburn, Elizabeth (1948 - ), Biochemist, Biophysicist and Educator
Bowdler, Sandra (1946 - ), Educator and Archaeologist
Bowe, Ethel Jessie (1906 - 1961), Army matron-in-chief, army nurse and Nurse educator
Brewer, Ann Maree, Educator
Brewer, Ilma Mary (1915 - 2006), Botanist and Educator
Britz, Margaret (1952 - ), Educator, Food scientist and Microbiologist
Brown, Ronald Drayton (1927 - 2008), Chemist and Educator
Brown, Valerie Anne (1930 - ), Educator and Environmental scientist
Brownless, Anthony Colling (1817 - 1897), Educator and Physician
Bullock, Margaret Irene (1933 - ), Educator and Physiotherapist
Bunyan, Ruth Elizabeth (1940 - ), Mathematics teacher, Educator and Haematologist
Bush, Thelma (1908 - 1993), Science educator
Cameron-Traub, Elizabeth (1943 - ), Nurse educator
Chamberlain, Marie Elizabeth, Nurse educator
Cilento, Lady Phyllis Dorothy (1894 - 1987), Author, Educator, Journalist, Medical practitioner and Obstetrician
Clare, Judith Mary, Nurse educator
Clark, Donald (1864 - 1932), Science educator
Cliff, Julie Laraine (1944 - ), Physician, Medical educator and Epidemiologist
Clunies Ross, William John (1850 - 1914), Science educator
Cockburn, Jill (1961 - ), Psychologist and Educator
Cohen, Fanny (1887 - 1975), Mathematician and Educator
Coldicutt, Beth, Educator and Engineering teacher
Cole, Joan Helen, Physiotherapist and Educator
Connor, Andrew Kenneth (Ken) (1906 - 1990), Applied physicist and Educator
Cooper, Joan (1949 - ), Educator and Information technologist
Cornish, Edwina Cecily, Educator and Biotechnologist
Cramond, Teresa Rita O'Rourke (Tess) (1926 - ), Anaesthetist and Educator
Crocker, Ann D (1942 - ), Educator and Pharmacologist
Cross, Jean Alison, Educator
Crossley, Stella Ann (1933 - 2007), Educator, Psychologist and Zoologist
Curtis, Winifred (1905 - 2005), Author, Botanist, Educator and Plant taxonomist
Dale, Elizabeth Charlotte (1934 - ), Educator
de la Hunty, Shirley Barbara (1925 - 2004), Conservationist and Educator
Deane, Elizabeth M, Educator and Biologist
Delves, Angela, Educator
Denholm, William Thomas (1925 - ), Educator, Metallurgical Engineer and Metallurgist
Dennerstein, Lorraine (1947 - ), Medical educator and Psychiatrist
Doherty, Muriel Knox (1896 - 1988), Nurse and Nurse educator
Dorsch, Susan Evelyn (1935 - ), Physician and Educator
Drummond, Calum John (1960 - ), Chemist and Educator
Duffield, Christine Margaret (1950 - ), Nurse educator
Durdin, Dorothy Joan (1922 - ), Nurse, Educator and Historian
Eardley, Constance Margaret (1910 - 1978), Botanist and Educator
Eden, Eva Gizella (1924 - ), Educator
Evans, Barbara K, Educator and Zoologist
Evans, Clive Kersdale (1897 - 1969), Science educator
Ewan, Christine Elizabeth (1948 - ), Medical educator
Falvey, John Lindsay (1950 - ), Agricultural scientist, Author and Educator
Farman, Margaret Alyson (1928 - 2001), Nurse educator
Fasano, Carla (1942 - ), Educator
Fawkes, Barbara Noel (1915 - 2002), Nurse and Educator
Fenner, Charles Albert Edward (1884 - 1955), Science educator and Geographer
Firkin, Barry George (1930 - 2001), Medical educator, Haematologist and Physician
Fitzmaurice, Kerry Clare (1951 - ), Orthoptist and Educator
Forder, Douglas Highmoor (Doug) (1912 - 1979), Educator
Forsyth, Royce Arthur (? - 1973), Science educator
Fowler, Russell Aubrey (1888 - 1971), Science educator
Gallois, Cynthia (Cindy) (1945 - ), Educator and Psychologist
Gardner, Charles Austin (1896 - 1970), Botanist, Conservationist and Educator
Garson, Mary (1953 - ), Author, Chemist and Educator
Garson, Olga Margaret (Margaret) (1927 - ), Cytogeneticist, Pathologist and Educator
Gething, Lindsay, Educator and Psychologist
Gething, Mary-Jane, Educator
Glasgow, Eric Ferguson (1931 - 2001), Anatomist and Educator
Goddard, Ellen, Educator and Agricultural administrator
Godfrey, Joan Estelle (1922 - ), Nurse, Nurse educator, Historian and Author
Goodnow, Jacqueline Jarrett (1924 - ), Psychologist and Educator
Graham, Colin Leslie (1937 - 1983), Industrial chemist and Science educator
Graham, Jennifer Margaret (Jenny) (1950 - ), Occupational therapist and Educator
Graham, June Elizabeth (1941 - ), Nurse, Nurse educator and Nurse administrator
Grant, Ruth Elinor, Educator
Grasby, William Catton (1859 - 1930), Agricultural journalist and Educator
Gray, Genevieve Isabel (1943 - ), Nurse and Nurse educator
Green, James Henry (1922 - 1985), Chemist and Science educator
Green, Leila Ada, Educator
Griffith, June Clare (1924 - 1978), Chemist and Science educator
Grigg, Ernest Christopher Milner (1922 - 1984), Chemist and Science educator
Groves, William Charles (1898 - 1967), Anthropologist and Educator
Guy, Margaret Frances (1910 - 1988), Nurse, Nurse administrator and Nurse educator
Hall, Ruth Milne (1945 - ), Educator and Microbiologist
Harding, Sandra Lee (1957 - ), Educator
Hayes, Barbara Ann (1941 - ), Nurse educator
Hayes, Susan Carol (1946 - ), Forensic psychologist and Educator
Hayward, Nancy Joan (1916 - 1989), Educator and Microbiologist
Hebestreit, Lydia Karola Ludewine (1925 - ), Nurse educator
Hegney, Desley (1949 - ), Nurse educator
Herrman, Helen Edith (1947 - ), Psychiatrist and Educator
Higgs, Joy, Educator and Physiotherapist
Hjorth, Gregory John (Greg) (1963 - 2011), Educator and Mathematician
Hoadley, Charles Archibald Brookes (1887 - 1947), Explorer, Geologist and Educator
Hobba, John M.T. (1899 - 1966), Science educator
Host, Henry (1879 - 1964), Science educator
Hunter, Thomas Girvan (1903 - 1971), Chemical engineer and Science educator
Hurley, John Victor (1921 - 2000), Pathologist and Medical educator
Hutton, Donald Robert (1938 - 2007), Educator and Physicist
Inglis, William Keith (1888 - 1960), Pathologist and Educator
Irving, Martin Howy (1831 - 1912), Educator and Classicist
Jackson, Audrey (1947 - ), Educator
Jackson, Percival Philip (Peter) (1916 - 2003), Engineer and Educator
Jamison, Jennifer, Educator
Jones, Rhondda Elizabeth (1945 - ), Entomologist and Educator
Joyce, John ( - 1992), Educator
Joyce, Pamela Mary (Pam) (1928 - ), Nurse administrator, Nurse educator and Nurse
Kernohan, Elizabeth Anne (Liz) (1939 - ), Politician and Agricultural educator
Khyentse, Margaret, Educator
Kinnear, Judith Fay (1939 - ), Educator
Laughton, Reginald Alfred Lampier (1886 - 1954), Metallurgist and Science educator
Lawler, Jocalyn (1949 - ), Nurse educator
Lions, Francis (1901 - 1972), Educator and Organic chemist
Lomas, K. C. (Kev), Educator and Meteorological observer
Lowrie, William (1857 - 1933), Agricultural educator
Martin, Marjory-Dore (1933 - ), Science educator
Martin, Thomas John (1937 - ), Physician and Medical educator
McComb, Jennifer Anne, Educator
McDonald, Sue, Nurse educator
McDonald, Tracey Therese Anne (1949 - ), Nurse administrator and Nurse educator
McKinley, Sharon, Nurse educator
McMeeken, Joan Merrilyn, Physiotherapist and Educator
McMillan, Margaret Anna, Nurse educator
McMurray, Anne (1943 - ), Nurse educator
McNiven, William Sutherland (1885 - 1937), Science educator
Meston, Archibald Lawrence (1890 - 1951), Anthropologist, Historian and Educator
Milner, Christopher John (Kit) (1912 - 1998), Educator and Physicist
Milner, Samuel Roslington (Ross) (1875 - 1958), Educator and Physicist
Moore, Susan (1945 - ), Educator
Nay, Rhonda, Nurse educator
Nicol, Phyllis Mary (1903 - 1964), Academic, Educator and Physicist
O'Donnell, Stella Rayner (1938 - ), Pharmacologist and Educator
O'Reilly, Suzanne Yvette (1946 - ), Educator and Earth scientist
Orlowska, Maria Elzbieta (1951 - ), Educator and Computer scientist
Osborne, William Alexander (1873 - 1967), Physiologist and Medical educator
Parker, Henry Thomas (1890 - 1957), Educator and Psychologist
Parkes, Merle Elicia (1929 - ), Nurse and Nurse educator
Parsons, Robin June (1932 - ), Nurse educator
Payne, Henry (1871 - 1945), Engineer and Educator
Penridge, Joan Elizabeth (1937 - 1994), Nurse, Nurse educator and Educational administrator
Porteus, Stanley David (1883 - 1972), Psychologist and Educator
Potter, James Baildon (Jim), Educator and Engineer
Prior, Margot Ruth, Psychologist and Educator
Pritchard, Edward (Ted) (1930 - 2007), Educator, Engineer and Inventor
Probert, Belinda (1949 - ), Educator and Social scientist
Pye, Hugh (1860 - 1942), Agricultural educator and Wheat propagator
Raper, Judy (1954 - ), Chemical engineer and Educator
Reid, Janice Clare (Jan) (1947 - ), Educator
Retallack, Bruce James, Educator
Rix, Henry Finch (1848 - 1906), Educator
Roberts, Kathryn Louise (1943 - ), Nurse educator
Roebuck, William Norman (1930 - 2012), Educator and Engineer
Ronaldson, Susan Mary (Sue) (1953 - ), Nurse educator
Samuel, Andrew Emery (1934 - 2007), Educator and Engineer
Schmidt, Brian (1967 - ), Astrophysicist and Educator
Seberry, Jennifer Roma (1944 - ), Computer scientist and Educator
Sefton, Ann Elizabeth (1936 - ), Physiologist and Educator
Selfe, Norman (1839 - 1911), Engineer and Educator
Shirley, John (1849 - 1922), Educator and Naturalist
Short, Lawrence Neville (1921 - ), Chemist and Educator
Silagy, Christopher Allen (Chris) (1960 - 2001), Physician and Medical educator
Slater, Patricia Violet (Pat) (1918 - 1990), Nurse and Nurse educator
Spence, Susan Hilary (1953 - ), Educator
Spooner, Edgar Clynton Ross (1908 - 1976), Educator, Metallurgist and Chemical engineer
Spurling, Thomas Harley (Tom) (1940 - ), Educator, Executive and Physical chemist
Stainton, Mary Colleen (1938 - ), Nurse educator
Stephens, Thomas (1830 - 1913), Geologist and Educator
Street, Anne Penfold (1932 - ), Mathematician and Educator
Street, Annette Fay (1948 - ), Nurse educator
Strong, Jennifer (1959 - ), Occupational therapist and Educator
Studdert, Virginia Perryman, Veterinarian and Educator
Stuhlmiller, Cynthia (1956 - ), Nurse educator
Sullivan, Colin Edward (1945 - ), Medical educator
Süssmilch, Adolph Carl von de Heyde (1875 - 1946), Geologist and Educator
Swain, Herbert John (1882 - 1959), Engineer and Educator
Swan, Keith (1916 - 1996), Educator and Forecaster
Syme, Geoffrey, Educator, Psychologist and Water supply expert
Taylor, Beverley Joan (1951 - ), Nurse educator
Tenison-Woods, Julian Edmund (1832 - 1889), Priest, Educator and Scientist
Thompson, John Low (1847 - 1900), Agricultural educator and Inventor
Topp, Charles Alfred (1847 - 1932), Naturalist and Educator
Trent, Faith Helen Elly (1941 - ), Educator
Vassallo, Anthony Michael (Tony) (1955 - ), Educator, Electrical engineer and Energy scientist
Vilkinas, Patricia Mary (1949 - ), Educator
Warren, Grace (1929 - ), Educator, Missionary and Surgeon
Whitaker, Richard Northcroft (1947 - ), Meteorologist and Science educator
White, Robert Edwin, Agricultural educator
Wilkes, Lesley Marie (1946 - ), Nurse educator
Willis, Susan Gay (1948 - ), Educator
Wilson, Herbert Ward (1877 - 1955), Science educator
Wood, Harley Weston (1911 - 1984), Astronomer, Author and Educator
Woolls, William (1814 - 1893), Botanist and Educator
Workman, Barbara Skeete (1954 - ), Medical educator
Electrical engineer
Alcock, Alfred Upton (1865 - 1962), Electrical engineer and Inventor
Allen, William Douglas (1914 - 2008), Physicist and Electrical engineer
Archer, John William, Electrical engineer
Arnot, Arthur James (1865 - 1946), Electrical engineer
Ashcroft, Edgar Arthur (1864 - 1938), Electrical engineer, Inventor, Mechanical engineer and Metallurgist
Axon, Albert Edwin (1898 - 1974), Business executive and Electrical engineer
Bailey, E.G. (1901 - c. 1975), Electrical engineer
Bailey, John Eric (1913 - ), Physicist and Electrical engineer
Bate, Ernest (1883 - 1974), Electrical engineer
Bethell, P., Electrical engineer
Blazey, Eric Lloyd (1905 - 2000), Geophysicist and Electrical engineer
Blomfield, Owen Hugh Dunon (1912 - 2000), Electrical engineer, Psychiatrist and Psychoanalyst
Boswell, W. N., Electrical engineer
Bracewell, Ronald Newbold (1921 - ), Electrical engineer
Brearley, Joseph Henry Draper (1873 - ?), Electrical engineer
Brown, Edward Byam (1880 - 1966), Physicist and Electrical engineer
Brown, Horace (1883 - ), Entomologist and Electrical engineer
Bunton, John David, Electrical engineer
Callinan, James Clifford (1905 - 1972), Electrical engineer
Callow, Joseph Royal (1910 - 1947), Electrical engineer
Campbell, Archibald Stewart (1898 - 1978), Electrical engineer
Christiansen, Wilbur Norman (Chris) (1913 - 2007), Electrical engineer
Clark, Edward Vincent (1876 - 1952), Electrical engineer
Close, John Campbell (1881 - 1953), Electrical engineer
Cooke, Frank Basil (1892 - 1967), Electrical engineer and Mathematics teacher
Corin, William (1867 - 1929), Electrical engineer
Cracknell, Edward Charles (1831 - 1893), Electrical engineer and Telegraph expert
Craig, Donald (1914 - ), Electrical engineer
Curran, Lionel Kenneth (1918 - 1996), Electrical engineer
Daniels, Graham, Electrical engineer
Davis, Edward Bruce (1920 - ), Electrical engineer
de la Lande, Ralph Slade (1923 - 2006), Electrical engineer
Downing, Harold Leslie (1913 - 2004), Electrical engineer and Teacher
Duigan, John Robertson (1882 - 1951), Aviator and Electrical engineer
Dyadyuk, Valeriy, Electrical engineer and Radio engineer
Edwards, B., Electrical engineer
Farr, Clinton Coleridge (1866 - 1943), Electrical engineer and Physicist
Ferguson, Arthur Eric (1917 - 1994), Electrical engineer
Filmer, Walter Drowley (1865 - 1944), Electrical engineer
Fitzpatrick, H. M., Electrical engineer
Forte, W. G., Electrical engineer
Freeman, H., Electrical engineer
Gibbs, A. J., Electrical engineer
Goodwin, Graham Clifford (1945 - ), Electrical engineer
Green, J. R., Electrical engineer
Green, Martin Andrew (1948 - ), Electrical engineer
Hamon, Bruce Valton (1917 - 2014), Electrical engineer and Oceanographer
Hancock, William John (1864 - 1931), Electrical engineer and Radiologist
Harper, Herbert Reah (1871 - 1956), Electrical engineer
Healy, Clarence Patrick (1898 - 1979), Electrical engineer
Hesketh, John (1868 - 1917), Electrical engineer
Hicks, Gordon James (1910 - ), Electrical engineer
Hinckfuss, I. C., Electrical engineer
Hirst, George Walter Cansdell (1886 - 1971), Electrical engineer
Hollway, David Lipscombe (1915 - ), Electrical engineer
Huey, Richard Meredyth (1913 - ), Electrical engineer
Jackson, Alfred Henrich (1851 - 1938), Chemist and Electrical engineer
Jenvey, W., Electrical engineer
Johnson, William Alexander, Electrical engineer
Josephs, E., Electrical engineer
Keith, Ron J., Electrical engineer
Kerr, R., Electrical engineer
Kirkby, Edward Hope (1853 - 1915), Inventor and Electrical engineer
Kopsch, Charles Frederick Gustave, Electrical engineer
Kopsch, Gustavus Adolphus, Electrical engineer
Lampard, Douglas Geoffrey (1927 - 1994), Electrical engineer
Langford-Smith, Fritz (1904 - 1966), Electrical engineer
Leyden, Francis Michael (1914 - ), Electrical engineer
Linnett, Douglas N., Electrical engineer
Lovatt, Howard, Electrical engineer
Lunn, Stewart Edward (1943 - 2001), Electrical engineer
Macaulay, I. J., Electrical engineer
Mackay, Reginald William John (1901 - ), Electrical engineer
Madsen, John Percival Vissing (1879 - 1969), Physicist and Electrical engineer
Marr, Charles William Clanan (1880 - 1960), Electrical engineer
Martin, Albert Frederick (1902 - 1969), Electrical engineer
Martin, Arthur Warrington (1915 - ), Electrical engineer and Chemist
Maynard, Frank Stewart (1911 - ), Electrical engineer
Mencel, A. J., Electrical engineer
Miller, William Walter (1901 - 1977), Electrical engineer
Moore, John Barratt (1941 - 2013), Electrical engineer
Moore, John Roy (1912 - ), Electrical engineer and Business executive
Moorhouse, Charles Edmund (1911 - 2002), Electrical engineer
Morse, Roger Neill (1914 - 2003), Electrical engineer
Mutton, Arthur Henry (1908 - 1986), Electrical engineer
Myers, David Milton (1911 - ), Electrical engineer
Nicol, D., Electrical engineer
O'Grady, Francis Philip ( - 1981), Electrical engineer
O'Mullane, G. V., Electrical engineer
Oreb, Robert, Electrical engineer and Optical Scientist
Ormond, D. J., Electrical engineer
O'Sullivan, John, Electrical engineer and Radio astronomer
Packer, John, Electrical engineer
Palfreyman, E. H., Electrical engineer
Patroni, Alfred (1894 - 1995), Electrical engineer
Percival, Terence, Electrical engineer, Information technologist, Telecommunications and Wireless expert
Petrie, K., Electrical engineer
Pettersson, Allan D., Electrical engineer
Pollard, J. W., Electrical engineer
Prentice, Sydney Arthur (1908 - 2002), Electrical engineer
Quirk, V., Electrical engineer
Redman, Stephen John (1938 - ), Electrical engineer and Physiologist
Richardson, Alan McDonald (1913 - 1985), Electrical engineer and Union official
Rigby, Graham Austin (1940 - ), Electrical engineer
Roberts, Paul P. (1969 - ), Electrical engineer
Ross, N. G., Electrical engineer
Sai, Jennifer, Electrical engineer
Salter, J. P., Electrical engineer
Sammit, R., Electrical engineer
Saxby, Colin Ambrose (1909 - 1990), Electrical engineer
Selby, George William (? - 1950), Electrical engineer and Accountant
Sevimli, Oya, Electrical engineer and Wireless expert
Smith, N. M. H., Electrical engineer
Srinivasan, Mandyam Veerambudi (1948 - ), Electrical engineer and Neurobiologist
Steele, William Huey (1867 - 1950), Electrical engineer
Stone, William (1858 - 1949), Electrical engineer
Taylor, J. B., Electrical engineer
Thomas, Bruce MacAulay (1937 - ), Electrical engineer and Radio engineer
Thorn, William, Electrical engineer
Tipper, John Duncan (1886 - 1970), Electrical engineer and Conservationist
Tippett, Leonard Samuel Calvert (1902 - 1974), Electrical engineer
Trew, Terence Edward (1918 - ), Electrical engineer
Tucker, Rodney Stuart (1948 - ), Electrical engineer
Turnbull, Ron W., Electrical engineer
Vassallo, Anthony Michael (Tony) (1955 - ), Educator, Electrical engineer and Energy scientist
Wadsley, Rex Wright (1906 - 1993), Electrical engineer
Watson, N., Electrical engineer
Wilkins, Thomas (1887 - 1946), Electrical engineer
Wilkinson, Bruce (1903 - ), Electrical engineer
Willoughby, E. O., Electrical engineer
Witt, Sidney Herbert (1892 - 1973), Electrical engineer
Wragge, H. S., Electrical engineer
Electronic engineer
Cavallucci, V. L., Electronic engineer
Cawthron, Edward Robert, Electronic engineer
d'Assumpcao, Henrique Antonio (Henry) (1934 - ), Electronic engineer
Healey, Reginald Henry (1912 - 1961), Physicist and Electronic engineer
Meulman, P., Electronic engineer
Siva, S. P., Electronic engineer
Elocutionist
Brookes, E. Stanley, Psychical researcher and Elocutionist
Embryologist
Austin, Colin Russell (Bunny) (1914 - 2004), Embryologist
Hill, James Peter (1873 - 1954), Embryologist
Pollak, John Kurt, Biochemist and Embryologist
Endocrinologist
Brown, James Boyer (1919 - 2009), Endocrinologist and Biochemist
Burger, Henry George (1933 - ), Endocrinologist
de Kretser, David Morritz (1939 - ), Anatomist, Endocrinologist and Medical researcher
Hamilton Smith, William (Bill) (1916 - 2000), Endocrinologist
Sara, Vicki, Endocrinologist
Energy
Atomic Energy Policy Committee (1952), Commonwealth of Australia
Australian Associated Oilfields (AAO)
Australian Atomic Energy Commission (1952 - 1981), Commonwealth of Australia
Australian Atomic Energy Commission Research Laboratories (1981 - 1987), Commonwealth of Australia
Australian Atomic Energy Commission, Research Establishment (1958 - 1981), Commonwealth of Australia
Australian Capital Territory Electricity Authority (1963 - 1988)
Australian CRC for Renewable Energy (1996 - 2004)
Australian Institute of Nuclear Science and Engineering (AINSE) (1958 - )
Australian Nuclear Science and Technology Organisation (ANSTO) (1987 - ), Commonwealth of Australia
Australian Oil & Gas Corporation Limited (1954 - ?)
Bayswater Power Station
Bitumen Oil Refineries (Australia) Limited (1946 - 1963)
BP Solar (2000 - )
BP Solar Australia Pty Ltd (c. 1974 - )
BP Solarex (1999 - c. 2000)
Cape Lambert Power Station
Capricornia Electricity Board
Carnarvon Power Station (c. 1968 - )
Chamber of Minerals and Energy of Western Australia Inc (1960s - )
Coal Industry Tribunal (1947 - 1995), Commonwealth of Australia
CRC for Black Coal Utilisation (1995 - 2001)
CRC for Clean Power from Lignite (1999 - 2006)
CRC for Coal in Sustainable Development (2001 - 2008)
CRC for New Technologies for Power Generation from Low-Rank Coal (1993 - 1999)
CSIRO Division of Coal and Energy Technology (1990 - c. 1995), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Coal Research (1959 - 1967), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Coal Technology (1988 - 1990), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Energy Chemistry (1981 - 1987), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Energy Technology (1981 - 1990), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Fossil Fuels (1980 - 1987), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Fuel Technology (1988 - 1990), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Energy Technology (c. 1995 - ), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Fuel Geoscience Unit (1977 - 1980), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
Department of Home Affairs [II], Central Office (1928 - 1932), Commonwealth of Australia
Diverse Industries
Electrical Research Board (c. 1945 - ?)
Electricity Commission of New South Wales (1950 - ?)
Electricity Trust of South Australia (1946 - ?)
Energy Authority of New South Wales (1976 - 1987), State of New South Wales
Energy Efficiency Victoria (c. 1998 - 2000)
Energy Research and Development Corporation (1990 - )
Energy Resources of Australia Ltd (ERA) (1980 - )
Ensign International Energy Services
Eraring Power Station (1982 - )
Eveready Australia Ltd (c. 1901 - 1957?)
Gas and Fuel Corporation of Victoria (1951 - 1995), State of Victoria
General Electric Corporation (GEC) (c. 1882 - )
Griffiths Bros and Co (c. 1876 - ?)
Hardie Energy Products (c. 1987 - 1994)
Hazelwood Power Corporation Pty Ltd (1995 - 1996)
Hazelwood Power Station (1970 - )
Hydro-Electric Commission of Tasmania (1930 - 1996), State of Tasmania
Industrial Atomic Energy Policy Committee (1949 - 1952), Commonwealth of Australia
Institute of Energy and Earth Resources - CSIRO (1981 - 1987), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
Institute of Minerals, Energy and Construction (IMEC) - CSIRO (1988 - 1996), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
International Atomic Energy Agency (IAEA) (1957 - )
James Alston and Sons Pty Ltd (c. 1874 - 1920s)
Joint Coal Board (1947 - 2002)
Kwinana Power Station
Loy Yang A Power Station (1984 - )
Lucas Industries Australia Ltd (1950s - )
Morwell Power Station (1958 - )
Mount Tom Price Power Station
National Energy Advisory Council (NEAC) (1977 - ?)
National Energy Research, Development and Demonstration Council (NERDDC) (1978 - ?)
Newport Power House
Northern Territory Electricity Commission (1978 - ?)
Paraburdoo Power Station
Petroleum and Chemical Corporation (Australia) Ltd (1953 - 1960s)
Pipeline Authority of South Australia ( - 1995)
Renewable Energy Authority Victoria (1990 - c. 1998)
Research Institute for Sustainable Energy (RISE) (2004 - )
Santos Limited (1954 - )
Snowy Mountains Engineering Corporation (SMEC) (1970 - )
Snowy Mountains Hydro-Electric Authority (1949 - )
Snowy Mountains Hydro-Electric Scheme (1949 - )
Solahart Industries Pty Ltd (1994 - )
Solar Energy Research Institute of Western Australia
Solarex Australia Pty Ltd (1973 - 1999)
South East Queensland Electricity Board
Southern Hydro
State Electricity Commission of Victoria (1921 - c. 1993), State of Victoria
State Electricity Commission of Western Australia (1945 - 1975), State of Western Australia
State Energy Authority of South Australia, State of South Australia
State Energy Commission of Western Australia (1975 - 1995), State of Western Australia
Sustainable Energy Authority Victoria (2000 - 2005)
Victorian Department of Agriculture, Energy and Minerals (1995 - 1996), State of Victoria
Victorian Solar Energy Council ( - 1990)
Victorian Solar Energy Research Committee
Westwind Turbines (1984 - )
Wivenhoe Power Station (1984 - )
Wivenhoe Project
Yallourn Power Station (1919 - )
Yallourn W. Power Station
Yulara Tourist Resort
Energy scientist
Jackson, Peter John (1950 - 2007), Energy scientist and Engineer
Vassallo, Anthony Michael (Tony) (1955 - ), Educator, Electrical engineer and Energy scientist
Engineer
Adams, Bronwyn Jane (1950 - 1999), Chemical engineer
Adams, Peter Wield (1923 - 2001), Engineer and Scientist
Alcock, Alfred Upton (1865 - 1962), Electrical engineer and Inventor
Allen, James Bernard (1870 - 1912), Physicist and Civil engineer
Allen, William Douglas (1914 - 2008), Physicist and Electrical engineer
Allsop, Raymond Cottam (1898 - 1972), Inventor, Naval officer and Radio engineer
Alt, Augustus Theodore Henry (1731 - 1815), Engineer and Surveyor
Anderson, Brian David Outram (1941 - ), Engineer
Anderson, Frank Struan (1909 - 1976), Mining engineer
Anderson, J. T. Noble, Engineer
Anderson, James Robert Valentine (1881 - ?), Mining engineer
Anderson, Victor A., Engineer
Andrade, Edmundo Navarro de (1881 - 1941), Agricultural engineer, Ecology and Conservation and Timber Industry
Andrews, William Charles (Bill) (1908 - 1988), Engineer, Surveying or Mapping and Town Planner
Angwin, Hugh Thomas Moffitt (1888 - 1949), Engineer and Public servant
Antill, James Macquarie (1912 - 1994), Construction engineer
Archer, John Lee (1791 - 1852), Engineer and Architect
Archer, John William, Electrical engineer
Arnot, Arthur James (1865 - 1946), Electrical engineer
Ashcroft, Edgar Arthur (1864 - 1938), Electrical engineer, Inventor, Mechanical engineer and Metallurgist
Aston, Ronald Leslie (1901 - 1969), Physicist and Civil engineer
Austin, Herbert (1866 - 1941), Engineer
Axon, Albert Edwin (1898 - 1974), Business executive and Electrical engineer
Babbage, Benjamin Herschel (1815 - 1878), Engineer and Explorer
Badenach, Roy Mervyn (1898 - 1957), Engineer
Bailey, E.G. (1901 - c. 1975), Electrical engineer
Bailey, John Eric (1913 - ), Physicist and Electrical engineer
Baker, Walter Ross (1907 - 1978), Radio engineer
Baker, William George (1902 - 1978), Radio engineer and Physicist
Baldwin, D. E. (1894 - ), Engineer
Bandt, Lewis Thornett (1910 - 1987), Automotive engineer
Barker, Thomas (1799 - 1875), Engineer, Manufacturer, Grazier and Philanthropist
Barney, George (1792 - 1862), Engineer
Barraclough, Samuel Henry Egerton (1871 - 1958), Mechanical engineer
Barrallier, Francis Louis (1773 - 1853), Engineer and Explorer
Bassett, Walter Eric (1892 - 1978), Engineer and Mechanical engineer
Bate, Ernest (1883 - 1974), Electrical engineer
Batterham, Robin John (1941 - ), Chemical engineer and Mining engineer
Baxter, John Philip (1905 - 1989), Chemical engineer
Beames, Ken (1900 - 1989), Engineer and Astronomer
Beard, Maston, Computer engineer
Beder, Sharon, Civil engineer and Environmental scientist
Benkendorff, Gerard Werner (1913 - 1975), Chemical engineer and Science educator
Bennett, William Christopher (1824 - 1889), Engineer
Benson, John Ernest (1911 - ), Radio engineer
Bethell, P., Electrical engineer
Bilger, Robert William (1935 - ), Engineer
Bishop, Arthur Ernest (1917 - 2006), Engineer
Blackburn, James (1803 - 1854), Architect, Civil engineer and Surveyor
Blakey, Othman Frank (1897 - 1952), Engineer
Blamey, Jack W. (1914 - 1986), Physicist and Engineer
Blazey, Eric Lloyd (1905 - 2000), Geophysicist and Electrical engineer
Blomfield, Owen Hugh Dunon (1912 - 2000), Electrical engineer, Psychiatrist and Psychoanalyst
Blunden, William Ross (1916 - ), Mechanical engineer
Bobardt, Otto, Mechanical engineer
Boger, David Vernon (1939 - ), Chemical engineer
Boland, Patrick, Engineer
Bonython, Charles Warren (1916 - 2012), Conservationist and Chemical engineer
Bonython, W., Engineer
Booker, John Robert (1942 - 1998), Engineer
Booth, John (? - 1920), Chemical engineer
Borrie, Edwin Fullarton (1894 - 1968), Civil engineer and Town Planner
Boswell, W. N., Electrical engineer
Bowden, Andrew Thomson (1900 - ), Mechanical engineer
Bracewell, Ronald Newbold (1921 - ), Electrical engineer
Bradfield, John Job Crew (1867 - 1943), Civil engineer
Bradfield, Keith Noel Everal (Bill) (1910 - 2006), Civil engineer
Brady, A. P., Engineer
Brady, Joseph (1828 - 1908), Civil engineer
Branagan, John King, Engineer
Brearley, Joseph Henry Draper (1873 - ?), Electrical engineer
Bremmell, Kristen (1970 - ), Chemical engineer
Brennan, Louis (1852 - 1932), Mechanical engineer and Inventor
Brewster, Frank Halstead (1886 - 1959), Engineer
Brisbane, David William (1888 - 1960), Engineer
Broadfoot, Ross (1949 - ), Chemical engineer
Broadhead, Charles Frederick (1882 - ), Chemical engineer and Business executive
Brooks, George Roderick (1917 - ), Computer engineer
Brooks, John (1940 - ), Engineer and Radiophysicist
Brown, Adrian George (1914 - 2007), Radio engineer
Brown, Edward Byam (1880 - 1966), Physicist and Electrical engineer
Brown, Harvey, Civil engineer
Brown, Horace (1883 - ), Entomologist and Electrical engineer
Brown, Kenneth John (1925 - 1994), Chemical engineer and Gemmologist
Brown, Robert Hallowes (1930 - ), Mechanical engineer
Bruce, John Leck (1850 - 1921), Sanitary engineer
Builder, Geoffrey (1906 - 1960), Physicist and Radio engineer
Bunton, John David, Electrical engineer
Burchell, Frederick Newman, Engineer
Burn, Alan (1889 - 1959), Engineer
Burnell, John Gurner (1885 - 1967), Engineer
Burstall, Aubrey Frederic (1902 - ), Engineer
Burton, John Ralph (1929 - 2000), Civil engineer and Environmental engineer
Busby, John (1765 - 1857), Civil engineer and Mineral surveyor
Bushby, Thomas Robert William (1900 - ), Radio engineer
Butters, John Henry (1885 - 1969), Engineer
Callinan, James Clifford (1905 - 1972), Electrical engineer
Callow, Joseph Royal (1910 - 1947), Electrical engineer
Cameron, Ian George Dewar (1929 - ), Engineer
Camm, Philip John (1892 - 1959), Engineer and Jam manufacturer
Campbell, Allan John (1911 - 1979), Radio engineer
Campbell, Archibald Stewart (1898 - 1978), Electrical engineer
Carter, R. S., Engineer
Catani, Carlo Giorgio Domenico Enrico (1852 - 1918), Civil engineer
Cattermole, Margaret Lyndsey (1948 - ), Company director and Software engineer
Cavallucci, V. L., Electronic engineer
Cawthron, Edward Robert, Electronic engineer
Chapman, Robert William (1866 - 1942), Engineer and Mathematician
Chapman, Wilfrid Dinsey (1891 - 1955), Engineer
Charters, William Wallace Stewart (Bill) (1935 - ), Engineer
Checchi, Ettore (1853 - 1946), Engineer
Chinn, Henry (1858 - 1940), Engineer and Surveyor
Christiansen, Wilbur Norman (Chris) (1913 - 2007), Electrical engineer
Clark, Edward Vincent (1876 - 1952), Electrical engineer
Clark, Gordon Colvin Lindesay (Lindesay) (1896 - 1986), Mining engineer and Company director
Clark, Heaton, Engineer
Clark, Henry William (1865 - 1930?), Mining engineer
Close, John Campbell (1881 - 1953), Electrical engineer
Coad, Alan Rawle (1919 - ), Chemical engineer and Salinity expert
Coane, John Montgomery (1848 - 1923), Surveyor and Engineer
Conde, Harold Graydon (1898 - 1959), Engineer and Public servant
Connell, John William (1913 - ), Engineer
Connick, Wynford (1934 - ), Aeronautical engineer
Connolly, Donald Hamilton (1909 - ), Radio engineer
Coode, John (1816 - 1892), Civil engineer
Cooke, Frank Basil (1892 - 1967), Electrical engineer and Mathematics teacher
Corbould, William Thomas Henry (1866 - 1949), Chemist and Mining engineer
Corin, William (1867 - 1929), Electrical engineer
Corlette, James Montagu Christian (1880 - 1969), Engineer
Cornwall, Edward Satchwell (1886 - 1954), Administrator and Engineer
Courtis, Henry (1829 - 1883), Chemical engineer
Cox, William (1764 - 1837), Construction engineer
Cracknell, Edward Charles (1831 - 1893), Electrical engineer and Telegraph expert
Craig, Donald (1914 - ), Electrical engineer
Crompton, James Woodhouse (1924 - ), Engineer
Cullen, Edward Alexander Ernest (1861 - 1950), Engineer
Cumming, Ronald William (1920 - ), Engineer and Psychologist
Curran, Lionel Kenneth (1918 - 1996), Electrical engineer
Daniell, F. H., Engineer
Daniels, Graham, Electrical engineer
Darwin, Donald Victor (1896 - 1972), Civil engineer
d'Assumpcao, Henrique Antonio (Henry) (1934 - ), Electronic engineer
Davey, Geoffrey Innes (1916 - 1975), Civil engineer and Priest
David, Charles St John (1855? - 1924), Civil engineer
Davidson, William (1844 - 1920), Civil engineer
Davies, Ellis Harvey (1882 - 1942), Engineer and Public servant
Davis, Edward Bruce (1920 - ), Electrical engineer
Davis, Edward Hughesdon (1920 - 1981), Engineer
Davis, Ross Raleigh (1907 - ), Radio engineer
De Burgh, Ernest Macartney (1863 - 1929), Civil engineer
de la Lande, Ralph Slade (1923 - 2006), Electrical engineer
Dean, Kenneth Geoffrey (1920 - ), Physicist and Radio engineer
Dean, Stanley Keith (1920 - 2003), Engineer and Activist
Deane, Henry (1847 - 1924), Railway engineer and Botanist
Deering, Harold Hastings (1896 - 1965), Businessman and Engineer
Delprat, Guillaume Daniel (1856 - 1937), Metallurgist and Engineer
Denison, William Thomas (1804 - 1871), Engineer and Soldier
Derry, John Dickson (1840 - 1913), Engineer and Surveyor
Dick, S. E., Engineer
Dickinson, John Albert (1917? - 1992), Chemical engineer
Dickson, John (1774 - 1843), Engineer, Manufacturer and Grazier
Dixon, Terence Francis (1952 - ), Engineer
Dobbie, Leonard Graham (1909 - 1973), Radio engineer
Downing, Harold Leslie (1913 - 2004), Electrical engineer and Teacher
Drake-Brockman, Geoffrey (1885 - 1977), Civil engineer
Duigan, John Robertson (1882 - 1951), Aviator and Electrical engineer
Dumas, Sir Russell John (1887 - 1975), Engineer
Duncan, George Smith (1852? - 1930), Engineer
Dunkin, Henry Haughton (1909 - 1987), Mining engineer
Dyadyuk, Valeriy, Electrical engineer and Radio engineer
Eady, Marshall Thomas Wilton (1882 - 1947), Engineer
East, Lewis Ronald (1899 - 1994), Engineer and Water supply expert
Edgell, Robert Gordon (Gordon) (1866 - 1948), Civil engineer, Farmer and Manufacturer
Edwards, B., Electrical engineer
Edwards, B. P., Engineer
Edwards, Edward, Mining engineer
Elford, Harold Stewart (1902 - 1956), Chemical engineer
Elliott, James Frederick (1858 - 1928), Industrial chemist and Chemical engineer
Espie, Frank Fancett (1890 - 1962), Mining engineer
Evans, John Murray (1923 - ), Aeronautical engineer
Fairweather, Andrew (1882 - 1962), Mining engineer
Fargher, John Adrian (1901 - 1977), Engineer
Farr, Clinton Coleridge (1866 - 1943), Electrical engineer and Physicist
Farrands, John Laws (1921 - 1996), Physicist and Engineer
Ferguson, Arthur Eric (1917 - 1994), Electrical engineer
Fernie, Norman (1898 - 1977), Engineer
Field, Frank (1885 - 1961), Engineer
Field, John (1899 - 1974), Engineer
Filmer, Walter Drowley (1865 - 1944), Electrical engineer
Fink, Peter Thomas (1922 - ), Military scientist and Mechanical engineer
Fisk, Ernest Thomas (1886 - 1965), Radio engineer
Fitzpatrick, H. M., Electrical engineer
Fleming, Ian Bowman (1913 - 1993), Engineer
Ford, Athelstane Russell (1901 - 1979), Engineer
Forte, W. G., Electrical engineer
Fowler, Thomas Walker (1859 - 1928), Civil engineer
Foxall, Henry George (1884 - 1966), Engineer and Surveyor
Francis, Arthur James (1914 - 2008), Civil engineer
Frank, Kendall Thomas (1904 - 1951), Engineer
Fraser, Keith Aird (1893 - 1952), Railway commissioner and Railway engineer
Frater, Robert Henry (Bob) (1937 - ), Engineer
Freeling, Sir Arthur Henry (1820 - 1885), Engineer and Surveyor
Freeman, H., Electrical engineer
Freeman, Ralph (1880 - 1950), Engineer
Fullarton, Peter Gordon (Gordon) (1912 - 1991), Aeronautical engineer
Fyfe, John (Jnr) (1834 - 1925), Engineer
Fyfe, John (Senior) (1803 - 1889), Engineer
Gabriel, Gordon Escott (1885 - 1964), Mining engineer
Gallop, Edward Robert Cowper (1893 - 1969), Engineer and Public servant
Garratt, Herbert William (1864 - 1913), Railway engineer
Gatty, Harold Charles (1903 - 1957), Air navigation engineer and Naturalist
Gibb, Sir Claude (1898 - 1959), Engineer
Gibbs, A. J., Electrical engineer
Gibson, Alexander James (1876 - 1960), Engineer
Gibson, John Allan, Engineer and Irrigation expert
Gibson, William Hope Harnett (1892 - 1967), Mechanical engineer
Gilchrist, James Desmond (1913 - ), Radio engineer
Gilet, Pierre Gerard Mathieu (1913 - 1958), Mechanical engineer
Gillett, Cecil Septimus, Surveyor and Engineer
Glasson, Kenneth R. (1921 - 1994), Geologist and Mining engineer
Glenn, Joseph Robert Archibald (Archibald) (1911 - ), Chemical engineer
Goninan, Alfred (1865 - 1953), Engineer
Goodman, William George Toop (1872 - 1961), Engineer
Goodwin, Graham Clifford (1945 - ), Electrical engineer
Gordon, George (1829 - 1907), Civil engineer
Gorrie, Alexander Walter (1926 - ), Engineer
Gosewinckel, William Graham (1930 - ), Engineer
Gottlieb, Kurt (1910 - 1995), Mechanical engineer
Gough, Russell, Radio engineer and Radiophysicist
Green, J. R., Electrical engineer
Green, Martin Andrew (1948 - ), Electrical engineer
Green, William Allan McInnes (1896 - 1972), Civil engineer and Town clerk
Gregory, Malcolm Spencer, Engineer
Gregson, Jesse (1837 - 1919), Agricultural administrator, Botanical collector and Engineer
Griffith, Sturt De Burgh (1905 - 1979), Engineer, Journalist and Patent attorney
Griffiths, Clyde James, Engineer
Griffiths, John Alfred (1848 - 1933), Engineer and Patent officer
Grove, H. E., Engineer
Hale, Douglas Edger (1916 - 2000), Engineer
Hall, Graham George (1910 - 1971), Radio engineer
Halligan, Gerald Harnett (1856 - 1942), Hydrographer and Civil engineer
Halliwell, Keith (1916 - 1983), Mechanical engineer
Hamer, A. W., Chemical engineer
Hammer, Julie Margaret (1955 - ), Engineer
Hamon, Bruce Valton (1917 - 2014), Electrical engineer and Oceanographer
Hancock, William John (1864 - 1931), Electrical engineer and Radiologist
Harding, J. J., Engineer
Hardy, George Hurlstone Hurdlestone (1882 - 1966), Entomologist and Engineer
Hargrave, Lawrence (1850 - 1915), Aeronautical engineer and Astronomer
Harkness, Don, Engineer
Harper, Herbert Reah (1871 - 1956), Electrical engineer
Harricks, Dudley Francis John (1880 - 1960), Engineer
Harris, Leonard Michael (1908 - 2003), Radio engineer
Hartnett, John, Engineer
Hartnett, Laurence John (1898 - 1986), Mechanical engineer and Business executive
Hastings, R. J., Engineer
Hawken, Roger William Hercules (1878 - 1947), Civil engineer
Hawker, Harry George (1889 - 1921), Aeronautical engineer and Aviator
Healey, Reginald Henry (1912 - 1961), Physicist and Electronic engineer
Healy, Clarence Patrick (1898 - 1979), Electrical engineer
Henderson, Keith (1926 - 2011), Engineer
Herlihy, John Edward (1908 - 1963), Engineer
Herman, Hyman (1875 - 1962), Geologist and Engineer
Hesketh, John (1868 - 1917), Electrical engineer
Hicks, Gordon James (1910 - ), Electrical engineer
Higgins, George, Engineer
Higgins, Patrick (1825 - 1882), Railway engineer
Hill, Lance, Inventor and Mechanical engineer
Hills, George Watherston (1912 - ), Engineer
Hinckfuss, I. C., Electrical engineer
Hirst, George Walter Cansdell (1886 - 1971), Electrical engineer
Hogan, Thomas Kevin (1914 - 1983), Engineer
Hogg, Frank G., Engineer
Holland, John Clifton Vaughan (1914 - 2009), Civil engineer
Holloway, Frederick Sydney (1914 - ), Radio engineer
Holloway, R. A., Engineer
Hollway, David Lipscombe (1915 - ), Electrical engineer
Holmes, Edward, Engineer
Honnor, Wilfred Weston (1904 - ), Radio engineer
Horsfall, Robert Allan (1909 - 1974), Civil engineer
Horwood, Edward James, Metallurgist and Engineer
Hudson, William (1896 - 1978), Civil engineer
Huey, Richard Meredyth (1913 - ), Electrical engineer
Hughes, Thomas Robert (1902 - 1943), Chemical engineer
Hunt, Kenneth Henderson (1920 - 2002), Mechanical Engineer
Hunt, Ralph Alec (1891 - 1980), Administrator and Engineer
Hunter, Thomas Girvan (1903 - 1971), Chemical engineer and Science educator
Huston, J. A., Engineer
Hutchens, Frank Lawrence Wellington (1918 - 1966), Engineer
Imberger, Jörg (1942 - ), Engineer
Ingles, Owen Graeme, Civil engineer
Inglis, Sydney David (1913 - ), Radio engineer
Irwin, William Lyle (Bill) (1917 - 2000), Engineer
Israelachvili, Jacob Nissim (1944 - ), Chemical engineer
Jackson, Alfred Henrich (1851 - 1938), Chemist and Electrical engineer
Jackson, Percival Philip (Peter) (1916 - 2003), Engineer and Educator
Jackson, Peter John (1950 - 2007), Energy scientist and Engineer
Jaeger, Ernst, Engineer and Amateur physicist
James, Frederick George (1915 - 2007), Engineer
Jameson, Graeme John (1936 - ), Chemical engineer
Jeffery, Cecil Nixon (1912 - ), Patent examiner and Engineer
Jeffrey, Robert Graham (1949 - ), Geologist and Mining engineer
Jensen, Eugene Dubois, Engineer
Jenvey, W., Electrical engineer
Johnson, Joseph Murray (1889 - 1986), Radio engineer
Johnson, William Alexander, Electrical engineer
Jones, Philip Harrhy (1931 - 1994), Environmental engineer
Jones, Samuel, Radio engineer
Joseph, Robert E. (1845 - 1902), Engineer
Josephs, E., Electrical engineer
Joyner, W. B., Engineer
Julius, George Alfred (1873 - 1946), Engineer and Inventor
Kauper, Henry Alexis (1888 - 1942), Radio engineer and Inventor
Kay, William Porden (1809 - 1870), Architect, Engineer, Public servant and Surveyor
Keast, Asdruebal James (1892 - 1980), Mining engineer
Keith, Ron J., Electrical engineer
Kelsall, Denis Fletcher (1918 - 1982), Metallurgist and Chemical engineer
Kennell, R.J.W., Radio engineer
Kenny, Nehemiah James Henry, Mining engineer
Kenyon, Alfred Stephen (1867 - 1943), Agricultural engineer and Ethnologist
Kernot, Wilfred Noyce (1868 - 1945), Engineer
Kernot, William Charles (1845 - 1909), Engineer
Kerr, R., Electrical engineer
Killer, J., Engineer
Kirkby, Edward Hope (1853 - 1915), Inventor and Electrical engineer
Kirkpatrick, Colin Bruce (1919 - ), Mathematician and Engineer
Kopsch, Charles Frederick Gustave, Electrical engineer
Kopsch, Gustavus Adolphus, Electrical engineer
Krausé, Ferdinand Moritz (1841 - 1918), Civil engineer and Geologist
Krummel, Charles, Engineer
Lam, Lan Trieu, Engineer
Lamb, B. W., Engineer
Lamont, F., Chemical engineer
Lampard, Douglas Geoffrey (1927 - 1994), Electrical engineer
Langford-Smith, Fritz (1904 - 1966), Electrical engineer
Langlands, Ian (1906 - 1994), Construction engineer
Langley, Steven Kenneth (Ken) (1926 - 2001), Chemical engineer
Laurenson, Eric Marwick (1932 - 2003), Engineer
Laurie, John Buxton, Engineer
Lawrenson, Ralph Harold ( - 1972), Engineer
Lay, Maxwell Gordon (1936 - ), Civil engineer
Lee, John Henry Alexander (1853 - 1927), Military engineer, Sailor and Surveyor
Leech, Thomas David James, Engineer
Leicester, Robert Hocquard, Engineer
Leighton, Arthur Edgar (1873 - 1961), Chemical engineer and Administrator
Levy, P. W., Engineer
Leyden, Francis Michael (1914 - ), Electrical engineer
Lindsay, Donald Gordon (1909 - 1964), Radio engineer
Linnett, Douglas N., Electrical engineer
Lloyd, Brian Edmund (1929 - ), Engineer
Lovatt, Howard, Electrical engineer
Lunn, Stewart Edward (1943 - 2001), Electrical engineer
MacArthur, D. S., Mechanical engineer
Macaulay, I. J., Electrical engineer
Macdonald, A. S., Engineer
MacDougall, James Kenneth (1884 - 1960), Engineer
Macfarlane, Ian B., Engineer
Mackay, John Hilton (1877 - 1952), Engineer and Grazier
Mackay, Reginald William John (1901 - ), Electrical engineer
Madsen, John Percival Vissing (1879 - 1969), Physicist and Electrical engineer
Mahony, John Joseph (1929 - 1992), Mathematician and Aeronautical engineer
Maj, Sophie, Aeronautical engineer
Malcomson, Thomas James (1909 - 1994), Engineer
Mann, Gother Kerr, Civil engineer
Markstein, J., Engineer
Marr, Charles William Clanan (1880 - 1960), Electrical engineer
Martin, Albert Frederick (1902 - 1969), Electrical engineer
Martin, Arthur Warrington (1915 - ), Electrical engineer and Chemist
Matheson, James Adam Louis (Louis) (1912 - 2002), Vice-Chancellor and Civil engineer
Mathieson, Ian Hamilton (1911 - ), Radio engineer
May, Frederick (1840 - 1897), Engineer and Manufacturer
Maynard, Frank Stewart (1911 - ), Electrical engineer
McClelland, David John (1873 - 1962), Engineer
McCormack, William Thomas Bartholomew (1879 - 1938), Civil engineer and Public servant
McDonald, Arthur Stephen (1891 - 1955), Radio engineer
McDonald, Donald (1908 - ), Radio engineer
McKay, Ralph (1885 - 1959), Engineer and Industrialist
McKenzie, Alexander John (1905 - ), Radio engineer
McLennan, Ian Munro (1909 - 1998), Engineer and Business executive
McMahon, Thomas Aquinas (1937 - ), Agricultural engineer
McMillan, Robert Edward Patrick (Bob) (1903 - 1997), Engineer and Conservationist
Mead, Elwood (1858 - 1936), Civil engineer
Mehaffey, Maurice William (1884 - 1970), Engineer
Mencel, A. J., Electrical engineer
Mendoza, D., Civil engineer
Meulman, P., Electronic engineer
Michell, Anthony George Maldon (George) (1870 - 1959), Engineer and Inventor
Miller, William Walter (1901 - 1977), Electrical engineer
Millicer, Henry A., Engineer
Moline, Arthur Howard Prichard, Mining engineer
Molyneux, Grevor Chilton (Bing) ( - 2001), Aeronautical engineer
Monash, John (1865 - 1931), Engineer and Administrator
Moncrieff, Alexander Bain (1845 - 1928), Engineer
Moody, James (1976 - ), Engineer and Information technologist
Moore, Bertie Harcourt (1880 - 1947), Metallurgist and Mining engineer
Moore, John Barratt (1941 - 2013), Electrical engineer
Moore, John Roy (1912 - ), Electrical engineer and Business executive
Moorhouse, Charles Edmund (1911 - 2002), Electrical engineer
Morse, Roger Neill (1914 - 2003), Electrical engineer
Mountain, Adrien Charles (c. 1849 - 1935), Civil engineer
Moyal, Jose Enrique (1910 - 1998), Mathematician and Engineer
Moye, Daniel George, Geologist and Engineer
Munro, Crawford Hugh (1904 - 1976), Academic and Civil engineer
Munro, David (1844 - 1898), Engineer
Murphy, Arthur William (1891 - 1963), Engineer and Aviator
Murphy, Robert Kenneth (1887 - 1972), Chemist and Chemical engineer
Murray, Noel William (1928 - 2001), Engineer
Murray, Russell Mervyn (1877 - 1945), Mining engineer
Murray, Stuart (1837 - 1919), Civil engineer and Administrator
Mutton, Arthur Henry (1908 - 1986), Electrical engineer
Myers, David Milton (1911 - ), Electrical engineer
Nervi, Pier Luigi, Engineer
Newbigin, William Johnstone (1874 - 1927), Mechanical engineer and Company director
Nexhip, Colin (1969 - ), Chemical engineer
Nicol, D., Electrical engineer
Nicolle, Eugène Dominique (1823 - 1909), Refrigeration engineer
Noe, G. W., Civil engineer
Norman, Edwin Philip (1887 - 1971), Engineer
Norman, G. G., Engineer
Oakes, Leslie Francis (1914 - 1974), Chemical engineer
O'Connor, Charles Yelverton (1843 - 1902), Engineer
O'Connor, Colin (1928 - ), Civil engineer
O'Dwyer, J., Engineer
O'Grady, Francis Philip ( - 1981), Electrical engineer
Oliver, Calder E., Engineer
Olsen, Olav Trygve (1890 - 1966), Civil engineer
O'Mullane, G. V., Electrical engineer
Oreb, Robert, Electrical engineer and Optical Scientist
Ormond, D. J., Electrical engineer
O'Sullivan, John, Electrical engineer and Radio astronomer
Owen, Percy Thomas (1862 - 1927), Civil engineer and Military engineer
Packer, John, Electrical engineer
Palfreyman, E. H., Electrical engineer
Parrott, Thomas Samuel (1842 - 1917), Civil engineer and Soldier
Patroni, Alfred (1894 - 1995), Electrical engineer
Patterson, Robert Charles (1844 - 1907), Engineer
Paulson, Colin Alfred Joseph (1936 - ), Engineer
Payne, Henry (1871 - 1945), Engineer and Educator
Peacock, E. E., Engineer
Peake, John G., Engineer
Percival, Terence, Electrical engineer, Information technologist, Telecommunications and Wireless expert
Perry, Anthony Edward (1937 - 2001), Mechanical engineer
Perry, Stanley Llewellyn (1890 - 1979), Chemical engineer and Soldier
Petersen, Ian R. (1956 - ), Engineer
Petrie, K., Electrical engineer
Pettersson, Allan D., Electrical engineer
Phan-Thien, Nhan (1952 - ), Mechanical engineer
Philip, John Robert (1927 - 1999), Civil engineer
Phillips, Herbert Peter (1875 - 1931), Engineer and Soldier
Pollard, J. W., Electrical engineer
Potter, Charles Vincent (1859 - 1908), Analytical chemist and Engineer
Potter, E. C., Engineer
Potter, James Baildon (Jim), Educator and Engineer
Potter, Owen Edward (1925 - ), Chemical engineer
Poulos, Harry George (1940 - ), Civil engineer
Power, Frederick Danvers, Mining engineer
Prentice, Sydney Arthur (1908 - 2002), Electrical engineer
Press, Henry William Harman, Engineer
Price, Douglas Gordon (1927 - ), Civil engineer
Priestley, Anthony John (Tony) (1946 - ), Chemical engineer and Water supply expert
Pritchard, Edward (Ted) (1930 - 2007), Educator, Engineer and Inventor
Proud, John Seymour (1907 - 1997), Engineer and Company director
Purchas, Albert, Engineer
Quint, Graham (1932 - 2007), Research scientist and Software engineer
Quirk, V., Electrical engineer
Ramsbotham, Joshua Fielden (1878 - 1951), Civil engineer
Randolph, Mark Felton (1951 - ), Civil engineer
Raper, Judy (1954 - ), Chemical engineer and Educator
Read, Wal R., Engineer
Redman, Stephen John (1938 - ), Electrical engineer and Physiologist
Reed, Joseph Griffith (1897 - ), Radio engineer
Reuter, Fritz Henry (1905 - 2001), Food technologist and Chemical engineer
Reynolds, W. J., Engineer
Richardson, Alan McDonald (1913 - 1985), Electrical engineer and Union official
Richardson, Arthur Charles Jeston (1872 - 1939), Mining engineer
Rigby, Graham Austin (1940 - ), Electrical engineer
Ritchie, Edgar Gowar (1871 - 1956), Engineer and Public servant
Ritchie, R., Engineer
Roberts, Paul P. (1969 - ), Electrical engineer
Roberts, R., Engineer
Robertson, A. G., Engineer
Robertson, James Robert Millar (1844 - 1932), Mining engineer
Robertson, Walter, Engineer
Robinson, David, Engineer
Robinson, Ian J. (1910 - 1995), Chemical engineer
Roderick, Jack William (1913 - 1990), Engineer
Roebuck, William Norman (1930 - 2012), Educator and Engineer
Ronalds, Beverley Frances (1958 - ), Engineer
Rosales, Henry (c. 1820 - 1916), Mining engineer
Rose, Walter John (1885 - 1952), Metallurgist and Mining engineer
Ross, Hugh Alexander Mercer (1911 - ), Radio engineer
Ross, N. G., Electrical engineer
Rowntree, Edward Fearnley (1894 - 1966), Engineer
Rudd, James Brydon (1910 - 1975), Physicist and Radio engineer
Ryan, Cecil Godfrey (1866 - 1954), Mine manager and Mining engineer
Sachse, Arthur Otto (1860 - 1920), Engineer
Sai, Jennifer, Electrical engineer
Salter, J. P., Electrical engineer
Sammit, R., Electrical engineer
Samuel, Andrew Emery (1934 - 2007), Educator and Engineer
Sandel, Bill (1917 - ), Radio engineer
Sarich, Ralph Tony (1938 - ), Engineer
Saunders, Edward (1923 - 2005), Business executive and Engineer
Sawkins, Evan (1910 - ), Engineer
Saxby, Colin Ambrose (1909 - 1990), Electrical engineer
Sayer, George E. J., Engineer
Scalzo, Joseph, Engineer
Schaetzel, Stanley Stephen (1924 - ), Aeronautical engineer
Scott, F., Engineer
Scott, William Henry (1881 - 1960), Civil engineer and Soldier
Selby, George William (? - 1950), Electrical engineer and Accountant
Selfe, Norman (1839 - 1911), Engineer and Educator
Setright, Henry Roy (? - 1942), Engineer and Inventor
Sevimli, Oya, Electrical engineer and Wireless expert
Sewards, Gordon James (1946 - 2000), Chemical engineer, Water supply expert and Environmental engineer
Sewell, A. P., Engineer
Sharpe, Alan (1919 - ), Mechanical engineer
Sharpe, Ron, Civil engineer
Shaw, Ebenezer (1865 - 1943), Engineer
Shaw, Frederick Stanley (1911 - 1982), aeronautical engineer and Civil engineer
Shea, Frederick James (1891 - 1970), Public servant and Railway engineer
Shellshear, Walter (1856 - 1939), Engineer
Shephard, John (1852 - 1940), Engineer
Shepherd, George Frederick (1886 - 1971), Benefactor, Engineer and Inventor
Sinclair, Malcolm W., Engineer and Radio astronomer
Siva, S. P., Electronic engineer
Skyllas-Kazakos, Maria (1951 - ), Chemical engineer
Smith, A. E., Engineer
Smith, Alexander Kennedy (1824 - 1881), Engineer and Politician
Smith, James Alexander (1862 - 1940), Engineer
Smith, N. M. H., Electrical engineer
Smith, William, Engineer
Smyth, Robert Brough (1830 - 1889), Mining engineer and Meteorologist
Spooner, Edgar Clynton Ross (1908 - 1976), Educator, Metallurgist and Chemical engineer
Srinivasan, Mandyam Veerambudi (1948 - ), Electrical engineer and Neurobiologist
Stacy, John Bernard (1903 - ), Radio engineer
Stalker, Raymond John (1930 - 2014), Aeronautical engineer
Steele, William Huey (1867 - 1950), Electrical engineer
Stewart, Alexander Anderson (1874 - 1956), Engineer and Company director
Stewart, Ian McColl (1912 - 1994), Chemical engineer
Sticht, Robert Carl (1856 - 1922), Metallurgist and Mining engineer
Sticht, Robert Carl (Jnr) (1895? - 1958), Chemical engineer
Stobie, James Cyril (1895 - 1953), Engineer and Inventor
Stockdill, Donald Alexander (1923 - 1980), Civil engineer
Stone, William (1858 - 1949), Electrical engineer
Strauss, Werner (1930 - 1978), Chemical engineer
Strickland, Tom Percival, Engineer
Strom, Alan Gordon (1924 - 2000), Water supply expert and Environmental engineer
Stuart, Herbert Akroyd (1864 - 1927), Mechanical engineer
Styles, James (1841 - 1913), Civil engineer
Sunderland, W. T., Engineer
Sutherland, Douglas Macnicol (1911 - 2010), Physicist and Radio engineer
Sutherland, K. N., Mechanical engineer
Sutton, J.W. (1840 - 1913), Engineer
Sutton, John, Mechanical engineer
Swain, Herbert John (1882 - 1959), Engineer and Educator
Swire, B. E., Engineer
Tait, Thomas James (1864 - 1940), Railway engineer
Tanner, Roger Ian (1933 - ), Mechanical engineer
Tapper, Peter Purcell (1932 - ), Engineer
Taylor, F. L. C., Engineer
Taylor, Headlie Shipard (1883 - 1957), Agricultural engineer
Taylor, J. B., Electrical engineer
Taylor, Walter Harold (1905 - ), Civil engineer
Thies, Arthur Wolfgang (1918 - 2013), Engineer
Thomas, A. J., Construction engineer
Thomas, Bruce MacAulay (1937 - ), Electrical engineer and Radio engineer
Thomas, L.S., Radio engineer
Thompson, David (1865 - 1916), Engineer and Manufacturer
Thompson, James (1863 - 1945), Engineer
Thomson, Herbert (1870 - 1947), Manufacturer and Engineer
Thorn, William, Electrical engineer
Thow, William (1842 - 1926), Railway engineer
Threlfall, Richard (1861 - 1932), Physicist and Chemical engineer
Thwaites, William (1853 - 1907), Civil engineer and Public servant
Tilley, J. E., Engineer
Tindale, Harold, Engineer
Tipper, John Duncan (1886 - 1970), Electrical engineer and Conservationist
Tippett, Leonard Samuel Calvert (1902 - 1974), Electrical engineer
Tisdall, Alfred Leyster (1912 - 1999), Engineer
Tivey, John Proctor (1883 - 1968), Engineer and Industrialist
Tong, Y.C. (Joe), Mechanical engineer
Traeger, Alfred Hermann (1895 - 1980), Engineer
Trehearne, E. J., Mechanical engineer
Trew, Terence Edward (1918 - ), Electrical engineer
Trollope, David Hugh (Hugh) (1925 - ), Civil engineer
Tucker, Rodney Stuart (1948 - ), Electrical engineer
Tudor, Graham Kell (1920 - 1999), Mechanical engineer
Turnbull, Ron W., Electrical engineer
Vantrick, C., Engineer
Vasey, Gilbert Howard, Agricultural engineer
Vassallo, Anthony Michael (Tony) (1955 - ), Educator, Electrical engineer and Energy scientist
Veale, William Charles Douglas (1895 - 1971), Engineer and Surveyor
Vernon, Donald Clayton (Don) (1928 - 2002), Mining engineer and Company director
Wackett, Lawrence James (1896 - 1982), Aeronautical engineer
Wade, Leslie Augustus Burton (1864 - 1915), Civil engineer
Wadsley, Rex Wright (1906 - 1993), Electrical engineer
Wain, Henry Laurence (Laurie) (1920 - ), Aeronautical engineer
Wainwright, William Edward (1873 - 1959), Mining engineer
Wait, Edric John Vallack (1901 - 1986), Engineer
Walker, H. N., Civil engineer
Walker, Sydney, Engineer
Walker, W. H., Engineer
Wallace, John Macdonald (1926 - 2005), Engineer
Walsh, Henry Deane (1853 - 1921), Engineer
Walton, John Godwin (1909 - ), Radio engineer
Ward, Edward Wolstenholme (1823 - 1890), Chemist and Military engineer
Warren, David R., Engineer
Warren, William Henry (1852 - 1926), Engineer
Watson, N., Electrical engineer
Watson, Stanley Holm (1887 - 1985), Railway engineer and Soldier
Watson, Sydney John (1912 - ), Radio engineer
Watt, William Shand (1876 - 1958), Mining engineer and Meteorologist
Weber, Carl L.A., Surveyor and Civil engineer
Werner, R., Refrigeration engineer
Westergaard, H. M., Civil engineer
Whiffen, Neville Albert (1912 - 2004), Chemical engineer
White, Geoffrey Bernard (1931 - ), Engineer
Whitfeld, Hubert Edwin (1875 - 1939), Mining engineer
Whitton, John (1820 - 1898), Engineer
Wilkins, Thomas (1887 - 1946), Electrical engineer
Wilkinson, Bruce (1903 - ), Electrical engineer
Williams, George Kenneth (1896 - 1974), Mechanical engineer
Williams, H. C., Engineer
Williams, Lloyd Stuart (1922 - 1996), Engineer and Research scientist
Willoughby, E. O., Electrical engineer
Wills, Howard Arthur (1906 - 1989), Aeronautical engineer
Witt, Sidney Herbert (1892 - 1973), Electrical engineer
Wittrick, William Henry (1922 - 1985), Engineer
Wood, Francis John Powell (1913 - ), Aeronautical engineer
Wood, Herbert, Engineer
Wood, Herbert Boyne (1909 - 2007), Radio engineer and Business executive
Woods, John (1822 - 1892), Engineer, Inventor and Politician
Woodward, Oliver Holmes (1885 - 1966), Mining engineer and Metallurgist
Wragge, H. S., Electrical engineer
Wright, John Arthur (1841 - 1920), Engineer and Railway commissioner
Zeal, Sir William Austin (1830 - 1912), Businessman, Engineer and Politician
Engineering Industry
Babcock Australia Limited (c. 1980 - c. 1990)
Bethlehem International Engineering Corporation (? - 1986)
Borg-Warner (Australia) Limited (1958 - ?)
Bornhorst & Ward Pty Ltd (1967 - )
BWN Vortoil Pty Ltd
Cameron McNamara Pty Ltd
Clyde - Ryley Dodds Pty Ltd (1970s - ?)
Clyde Engineering Company Pty Ltd (1944 - 1980s)
Clyde Industries Ltd (1898 - 1949)
Collins Motors
Commonwealth Engineering Company (COMENG) (1950s - 1980s)
Concrete Constructions (NSW) Pty Ltd
Crankless Engines (Australia) Pty Ltd (1920 - ?)
CRC for Integrated Engineering Asset Management (2003 - )
CRC for Micro Technology (1999 - 2006)
CRC for Railway Engineering and Technologies (2001 - c. 2008)
CRC for Welded Structures (1999 - 2006)
Crooks Michel Peacock Stewart Pty Ltd (1971 - ?)
CSIRO Chemical Engineering Section (c. 1941 - c. 1962), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Biomolecular Engineering (1989 - 1997), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Mechanical Engineering (1963 - 1981), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Engineering Section (1955 - 1963), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
Department of Aeronautical Engineering (1939 - ?), The University of Sydney
Department of Chemical and Metallurgical Engineering (1950s - ), RMIT University
Department of Chemical Engineering (1950 - ), The University of Melbourne
Department of Chemical Engineering (1961 - ), Monash University
Department of Civil and Building Engineering (? - 1998), Victoria University of Technology
Department of Civil and Environmental Engineering, The University of Melbourne
Department of Civil and Geological Engineering ( - c. 2000), RMIT University
Department of Civil Engineering (1961? - ), Monash University
Department of Communication and Electronic Engineering (1980s - ?), RMIT University
Department of Electrical and Electronic Engineering (? - 1990s), Victoria University of Technology
Department of Electrical and Electronic Engineering (1946 - ), The University of Adelaide
Department of Electrical and Electronic Engineering (1982 - ), The University of Melbourne
Department of Electrical and Information Engineering, The University of Sydney
Department of Electrical Engineering, The University of Sydney
Department of Electrical Engineering (1903 - ), RMIT University
Department of Electrical Engineering (1940s - ?), The University of Adelaide
Department of Electrical Engineering (1947 - 1982), The University of Melbourne
Department of Manufacturing Systems Engineering, RMIT University
Department of Materials Engineering (1960s - c. 2001), Monash University
Department of Mechanical and Manufacturing Engineering (1900s - ?), RMIT University
Department of Mechanical and Manufacturing Engineering (c. 1950 - ), The University of Melbourne
Department of Mechanical Engineering, Monash University
Department of Mechanical Engineering, The University of Queensland
Department of Mechanical Engineering (? - 1998), Victoria University of Technology
Department of Robotics and Digital Technology (1982 - 1996), Monash University
Diverse Industries
Division of Science, Engineering and Design, Swinburne University of Technology
Dorman Long and Company
Engineers and Collieries Supplies
Ensign International Energy Services
Faculty of Engineering, Victoria University of Technology
Faculty of Engineering (1860 - ), The University of Melbourne
Faculty of Engineering (1909 - ), The University of Sydney
Faculty of Engineering (1949 - ), The University of New South Wales
Faculty of Engineering (1961? - ), Monash University
Faculty of Engineering (1967 - ), RMIT University
Faculty of Engineering and Science (1997 - ), Victoria University
Faculty of Engineering, Physical Sciences and Architecture, The University of Queensland
Fuller and Co
Fulton's Foundry
Fyvie and Stewart
Gippsland School of Engineering (c. 1945 - 2003), Monash University
Gutteridge, Haskins and Davey
Hardcastle & Richards (1952 - ?)
Hastings Deering (Australia) Ltd (1935 - )
Huckson Diecasting (1929 - ?)
Humble and Son
International Development Technologies Centre (1979 - ), The University of Melbourne
James Bell Machinery Co (1960s - 1965)
John Thompson (Australia) Pty Ltd (1924 - ?)
Lane Engineering (1919 - ?)
MacDonald Wagner & Priddle Pty Ltd (1934 - 1980s)
Maunsell and Partners Pty Ltd (1957 - 1980s)
Miller, Milton & Ferris (Engineers) Pty Ltd (1970 - )
N. J. Huckson and Co (? - 1929)
New South Wales State Dockyard
Noel P. Hunt Ltd (1921 - c. 1980)
North Queensland Engineers and Agents Pty Ltd (1948 - c. 1990)
Orbital Engine Company (OEC) (1973 - )
P. N. Russell and Company (1855 - 1875)
Pipeline Technologists
Reinforced Concrete and Monier Pipe Construction Co Pty Ltd (1905 - )
Russell Bros. (1838 - c. 1855)
School of Aerospace, Mechanical and Manufacturing Engineering (2001 - ), RMIT University
School of Aerospace, Mechanical and Mechatronic Engineering (AMME), The University of Sydney
School of Applied Sciences and Engineering (2003 - ), Monash University
School of Biophysical Sciences and Electrical Engineering, Swinburne University of Technology
School of Computer Science and Engineering ( - 1999), La Trobe University
School of Electrical and Computer Systems Engineering (2000 - ), RMIT University
School of Engineering, The University of Ballarat
School of Engineering, La Trobe University
School of Engineering, The University of Queensland
School of Engineering (1890s - ), The University of Adelaide
School of Engineering (c. 1887 - 1967), Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT)
School of Engineering and Science, Swinburne University of Technology
School of Engineering and Technology, Deakin University
School of Mechanical and Manufacturing Engineering (? - 1997), Swinburne University of Technology
Technical Co-operation Program (1967 - )
Tennyson Holdings Limited (1986 - 2000)
Thompson Engineering & Pipe Co. Ltd
Transfield (Qld) Pty Ltd (c. 1960 - 1980s)
Transfield Industries
Trevor Boiler and Engineering Company (1909 - c. 1980)
Vapocure International Pty Ltd (1975 - 1998)
W. L. Meinhardt & Partners (c. 1971 - ?)
W. P. Brown and Partners Pty Ltd (1953 - )
Wargon Chapman & Associates Pty Ltd (1970s - ?)
White Industries Limited (1971 - 1986)
Whyalla Shipbuilding and Engineering Works
Engineering teacher
Coldicutt, Beth, Educator and Engineering teacher
Engraver
Lewin, John William (1770 - 1819), Naturalist and Engraver
Entomologist
Akhurst, Raymond Joseph (1947 - ), Entomologist
Allman, Stuart Leo (1903 - ), Entomologist
Andrewartha, Herbert George (1907 - 1992), Zoologist and Entomologist
Armstrong, Jack Walter Trench (John), Entomologist
Ashton, Julian Howard (1877 - 1964), Entomologist and Journalist
Barnard, Francis George Allman (1857 - 1932), Entomologist and Naturalist
Barnard, George (1830 - 1894), Entomologist and Ornithologist
Barnard, Wilfred Bourne (1870 - 1940), Entomologist and Grazier
Bates, Gilbert (1900 - ), Entomologist
Bedding, Robin Anthony (1940 - ), Entomologist
Bertram, Bert (1895 - 1928), Entomologist and Health inspector
Blackburn, Thomas (1844 - 1912), Entomologist and Priest
Bornemissza, George Francis (1924 - ), Entomologist, Zoological collector and Zoologist
Brookes, Helen (1917 - 2008), Entomologist and Artist
Brown, Frank, Entomologist
Brown, Horace (1883 - ), Entomologist and Electrical engineer
Brown, W.G., Entomologist and Agricultural scientist
Browning, Thomas Oakley (1920 - ), Entomologist
Burns, Alexander Noble (1899 - 1994), Entomologist
Buzacott, James Hardie (1902 - 1984), Entomologist
Campbell, Thomas Graham (1904 - ), Entomologist
Cantor, T., Entomologist
Carne, P. B., Entomologist
Carter, Herbert James (1858 - 1940), Entomologist
Chisholm, Edwin Claude (c. 1880 - 1944), Botanical collector, Entomologist and Medical practitioner
Colless, Don, Entomologist and Taxonomist
Compere, George, Entomologist
Cooling, Lance E. (1893 - 1924), Entomologist and Health inspector
Crawford, Frazer Smith (c. 1829 - 1890), Entomologist and Photolithographer
Day, Maxwell Frank Cooper (1915 - ), Entomologist
Dodd, Alan Parkhurst (1896 - 1981), Entomologist
Dodd, Frederick Parkhurst (1861 - 1937), Entomologist and Bank employee
Domrow, Robert (Bob) (1931 - ), Entomologist
Drake, W. Elliott, Entomologist
du Boulay, Francis Houssemayne (1837 - 1914), Entomologist and Natural history artist
Elston, Albert H. (1890 - ), Entomologist
Evans, John William (1906 - 1990), Entomologist
Exley, Elizabeth Morris (1927 - 2007), Entomologist
Ferguson, Eustace William (1884 - 1927), Pathologist and Entomologist
Fitt, Gary, Entomologist
French, Charles (1842 - 1933), Naturalist and Entomologist
French, Charles Hamilton (1868 - 1950), Entomologist
Froggatt, John Lewis (1891 - ), Entomologist
Froggatt, Walter Wilson (1858 - 1937), Entomologist
Fuller, Claude W. (1872 - 1928), Entomologist
Gallard, Luke (1864 - 1938), Entomologist
Gibbons, Charles (1841 - 1927), Entomologist
Girault, Alexandrè Arsène (1884 - 1941), Entomologist
Goldfinch, Gilbert Macarthur (1887 - 1943), Entomologist
Guest, E., Entomologist
Gurney, William Butler (1882 - 1939), Entomologist
Hacker, Henry (1876 - 1973), Entomologist
Hamlin, John Calhoun (1896 - ), Entomologist
Hamlyn-Harris, Ronald (1874 - 1953), Entomologist
Hardy, George Hurlstone Hurdlestone (1882 - 1966), Entomologist and Engineer
Harrison, Launcelot (1880 - 1928), Zoologist and Entomologist
Hewish, Marilyn, Entomologist and Ornithologist
Hill, Gerald Freer (1880 - 1954), Naturalist and Entomologist
Holdaway, Frederick George (1902 - 1965), Entomologist
Hopson, John (1867 - 1928), Entomologist and Farmer
Howitt, Godfrey (1800 - 1873), Botanist, Entomologist, Physician and Naturalist
Illidge, Rowland (1850 - 1929), Entomologist and Ornithologist
Irwin-Smith, Vera Adelaide, Entomologist
Jarvis, Edmund (1869 - 1935), Entomologist
Jarvis, Hubert (1882 - ), Entomologist
Jenkins, Clee Francis Howard (1908 - 1997), Entomologist and Ornithologist
Jones, Rhondda Elizabeth (1945 - ), Entomologist and Educator
Key, Kenneth Hedley Lewis (1911 - 2002), Entomologist
King, Robert Lethbridge (1823 - 1897), Entomologist
Laporte, François Louis (1810 - 1880), Diplomat, Entomologist and Icthyologist
Lawrence, John, Entomologist
Le Souef, John Cecil (1905 - 1982), Entomologist
Lea, Arthur Mills (1868 - 1932), Entomologist
Littler, Frank Mervyn (1880 - 1922), Ornithologist and Entomologist
Lower, Oswald Bertram (1863 - 1925), Chemist, Naturalist and Entomologist
Lowery, Bede B. (1924 - 1996), Entomologist
Lucas, Thomas Pennington (1843 - 1917), Entomologist and Physician
Lyell, George (1866 - 1951), Naturalist and Entomologist
MacKinnon, Ewen, Entomologist
Macleay, William John (1820 - 1891), Naturalist and Entomologist
Macleay, William Sharp (1792 - 1865), Naturalist and Entomologist
Mann, John Spencer (1904 - ), Entomologist
Marks, Elizabeth Nesta (1918 - 2002), Entomologist and Ecologist
Masters, George (1837 - 1912), Entomologist
McCarthy, Timothy (1890 - 1952), Entomologist
McCulloch, Allan Riverstone (1885 - 1925), Icthyologist and Entomologist
McDougall, William Alexander (1905 - ), Entomologist
McKeown, Keith Collingwood (1892 - 1952), Entomologist
McLeay, Alexander (1767 - 1848), Entomologist
Meyrick, Edward (1854 - 1938), Entomologist and Teacher
Miskin, William Henry, Entomologist
Mjöberg, Eric Georg (1882 - 1938), Entomologist
Morgan, William Longworth (1904 - 1968), Entomologist
Mules, W., Entomologist
Mungomery, Reginald William (1901 - 1968), Entomologist
Musgrave, Anthony (1895 - 1959), Entomologist
Newman, Leslie John William (1878 - 1938), Entomologist and Horticulturalist
Nicholls, Henry Minchin, Microbiologist and Entomologist
Nicholson, Alexander John (1895 - 1969), Entomologist
Noble, Norman Scott (1906 - 1983), Entomologist
Norris, Kenneth Richard (Dick) (1914 - 2003), Entomologist
O'Farrell, Antony Frederick Louis (1917 - ), Zoologist and Entomologist
Oke, Charles, Entomologist
Olliff, Arthur Sidney (1865 - 1895), Entomologist
Overbeck, H., Entomologist
Palmer, Edward Gillett Worcester ( - 1914), Entomologist
Paradice, William Edward John (1897 - 1927), Physician and Entomologist
Perry, Nancye Enid Kent (1918 - 2011), Entomologist and Artist
Quinn, George, Horticulturalist and Entomologist
Rainbow, William Joseph (1856 - 1919), Entomologist
Ratcliffe, Francis Noble (1904 - 1970), Entomologist
Roberts, Frederick Hugh Sherston (1901 - 1972), Entomologist and Parasitologist
Saville-Kent, William (1845 - 1908), Naturalist and Entomologist
Schayer, Entomologist
Scott, Alexander Walker (1800 - 1883), Entomologist and Entrepreneur
Shaw, Alfred Eland (? - 1931), Physician and Entomologist
Simmonds, John Howard (1901 - ), Entomologist and Plant pathologist
Simson, Augustus (1836 - 1918), Entomologist and Naturalist
Skuse, Frederick A. Askew (c. 1863 - 1896), Entomologist
Sloane, Thomas Gibson (1858 - 1932), Entomologist and Pastoralist
Spalding, Edward, Entomologist and Taxidermist
Spence, Kenneth Kinross (1895 - ), Entomologist and Physician
Spry, Frank Palmer (1858 - 1922), Entomologist
Summerville, William Allan Thompson (1904 - 1980), Entomologist and Agricultural scientist
Sutherst, Robert Wilfred (Bob) (1943 - 2013), Ecologist and Entomologist
Tate, Ralph (1840 - 1901), Geologist, Botanist and Entomologist
Taylor, Frank Henry (1886 - 1945), Entomologist
Taylor, K. L., Entomologist
Theischinger, Günther (1940 - ), Entomologist
Thompson, Edward Henry (1851 - 1928), Entomologist and Priest
Thorn, Leonard B. (1891 - 1924), Entomologist
Tillyard, Robin John (1881 - 1937), Entomologist and Teacher
Tindale, Norman Barnett (1900 - 1993), Entomologist and Anthropologist
Tonnoir, André Léon (1885 - 1940), Entomologist and Ecologist
Tryon, Henry (1856 - 1943), Entomologist and Plant pathologist
Turner, Alfred Jefferis (1861 - 1947), Paediatrician and Entomologist
Veitch, Robert (1890 - 1972), Entomologist
Waterhouse, Douglas Frew (1916 - 2000), Entomologist
Waterhouse, Gustavus Athol (1877 - 1950), Entomologist
Watson, John Anthony Linthorne (1935 - 1993), Entomologist
Westwood, John Obadiah (1805 - 1893), Entomologist
Wharton, Ronald Harry (1923 - 1983), Zoologist and Entomologist
Whitley, Gilbert Percy (1903 - 1975), Icthyologist and Entomologist
Wilson, Charles Anthony, Entomologist
Wilson, Francis Erasmus (1888 - 1960), Entomologist and Analytical chemist
Winks, Robert Gordon (1937 - ), Entomologist
Winterbottom, D.C., Entomologist
Womersley, Herbert (1889 - 1962), Entomologist
Woodhill, Anthony Reeve (1900 - 1965), Entomologist
Wright, Jane, Entomologist
Zeck, Emil Hermann (1891 - 1963), Entomologist and Natural history artist
Entrepreneur
Hume, Walter Reginald (1873 - 1943), Inventor and Entrepreneur
Joubert, Jules François de Sales (1824 - 1907), Entrepreneur
Lord, Simeon (1771 - 1840), Entrepreneur
Macarthur, John (1767 - 1834), Soldier, Entrepreneur and Pastoralist
Mussen, Gerald (1872 - 1960), Entrepreneur and Journalist
Scott, Alexander Walker (1800 - 1883), Entomologist and Entrepreneur
Environmental administrator
Gilpin, Alan (1924 - 2000), Environmental administrator
Environmental consultant
Molyneux, William Mitchell (Bill) (1935 - ), Botanist, Environmental consultant and Horticulturalist
Environmental engineer
Burton, John Ralph (1929 - 2000), Civil engineer and Environmental engineer
Jones, Philip Harrhy (1931 - 1994), Environmental engineer
Sewards, Gordon James (1946 - 2000), Chemical engineer, Water supply expert and Environmental engineer
Strom, Alan Gordon (1924 - 2000), Water supply expert and Environmental engineer
Environmental Historian
Robin, Elizabeth Anne de Quetteville (1956 - ), Environmental Historian and Science historian
Environmental scientist
Beder, Sharon, Civil engineer and Environmental scientist
Brown, Valerie Anne (1930 - ), Educator and Environmental scientist
Kirkpatrick, James Barrie (1946 - ), Environmental scientist and Geographer
McComb, Arthur James (1936 - ), Botanist and Environmental scientist
Pearman, Graeme Ivan (1941 - ), Environmental scientist
Perry, Rayden Alfred (1925 - 2004), Environmental scientist
Robinson, Brian (1941 - 2004), Environmental scientist and Public servant
Stauber, Jennifer (Jenny), Ecotoxicologist, Environmental scientist and Toxicologist
Environmental writer
Brooks, Albert Ellison (1908 - 1978), Environmental writer and Teacher
Environmentalist
Bonwick, James (1817 - 1906), Anthropologist, Educational writer, Environmentalist and Teacher
Francis, Peter (1908 - 1989), Bridge builder and Environmentalist
Epidemiologist
Cleland, John Burton (1878 - 1971), Botanical collector, Pathologist, Epidemiologist and Ornithologist
Cliff, Julie Laraine (1944 - ), Physician, Medical educator and Epidemiologist
Cumpston, John Howard Lidgett (1880 - 1954), Epidemiologist and Health administrator
Green, Adele, Epidemiologist
Keogh, Esmond Venner (1895 - 1970), Medical scientist and Epidemiologist
Siedlecky, Stefania Winifred (1921 - ), Physician, Gynaecologist and Epidemiologist
Stanley, Fiona Juliet (1946 - ), Paediatrician and Epidemiologist
Thompson, John Ashburton (1846 - 1915), Physician and Epidemiologist
Thomson, William (1819 - 1883), Epidemiologist and Physician
Ethnobotanist
Gott, Elizabeth (Beth) (c. 1922 - ), Author, Botanist and Ethnobotanist
Ethnographer
Aiston, George (Poddy) (1879 - 1943), Ethnographer and Policeman
Barnard, James (1809? - 1897), Ethnographer, Printer and Statistician
Dunlop, Eliza Hamilton (1796 - 1880), Ethnographer
Eylmann, Erhard (1860 - 1926), Ethnographer
Kubary, John Stanislaw (1846 - 1896), Naturalist and Ethnographer
McConnel, Ursula Hope (1888 - 1957), Anthropologist and Ethnographer
Ethnologist
Adam, Leonhard (1891 - 1960), Academic, Anthropologist, Curator, Ethnologist and Lawyer
Finsch, Otto (1839 - 1917), Ornithologist and Ethnologist
Gillen, Francis James (1855 - 1912), Anthropologist and Ethnologist
Kenyon, Alfred Stephen (1867 - 1943), Agricultural engineer and Ethnologist
Leith, T. Augustus Forbes, Ornithologist and Ethnologist
Lumholtz, Carl Sophus (1851 - 1922), Naturalist and Ethnologist
Milerum (1869? - 1941), Ethnologist
Mountford, Charles Pearcy (1890 - 1976), Ethnologist and Author
Plomley, Norman James Brian (1912 - 1994), Anatomist and Ethnologist
Roth, Walter Edmund (1861 - 1933), Ethnologist and Physician
Strehlow, Theodor George Henry (1908 - 1978), Linguist and Ethnologist
Thorpe, William Walford (? - 1932), Anthropologist and Ethnologist
Eucalypt display centre
Museu do Eucalipto (1916 - )
Eucalypt geneticist
Potts, Bradley, Biogeographer and Eucalypt geneticist
Steane, Dorothy A., Eucalypt geneticist and Plant evolutionary biologist
Eucalypt genetics
Faculty of Science and Engineering, The University of Tasmania
Eucalyptologist
Brooker, Murray Ian Hill (1934 - ), Botanist, Eucalyptologist and Evolution and Biogeography
French, Malcolm E., Eucalyptologist and Taxonomist
Eugenist
Piddington, Marion Louisa (1869 - 1950), Eugenist
Evolution and Biogeography
Brooker, Murray Ian Hill (1934 - ), Botanist, Eucalyptologist and Evolution and Biogeography
Gandolfo, Maria Alejandra, Evolution and Biogeography
Evolutionary biologist
Shine, Richard (Rick) (1950 - ), Ecologist, Evolutionary biologist and Herpetologist
Executive
Knight, John Lindsay (1920 - 2006), Executive and Geologist
Sandland, Ronald Lindsay, Executive and Statistician
Spurling, Thomas Harley (Tom) (1940 - ), Educator, Executive and Physical chemist
Wright, John (1944 - ), Executive and Metallurgist
Exploration geologist
Harms, John Eric (Joe) (1929 - 2014), Exploration geologist
Explorer
Aitken, Alexander, Explorer
Allan, James Thomas (1831 - 1912), Explorer, Pastoralist and Pioneer
Allingham, Christopher (1829 - 1876), Explorer, Pastoralist and Surveying or Mapping
Anderson, Samuel (1803 - 1863), Agriculturalist and Explorer
Archer, Charles (1813 - 1862), Explorer and Pastoralist
Archer, David (1816 - 1900), Explorer and Botanist
Armit, William Edington (1848 - 1901), Explorer and Naturalist
Auld, William Patrick (1840 - 1912), Explorer and Surveyor
Babbage, Benjamin Herschel (1815 - 1878), Engineer and Explorer
Baeuerlen, William (1840 - 1917), Explorer and Botanist
Baines, (John) Thomas (1822 - 1875), Explorer and Artist
Banks, Joseph (1743 - 1820), Naturalist and Explorer
Barnett, Emily Caroline (1860 - 1944), Explorer
Barnett, William Fred, Explorer
Barrallier, Francis Louis (1773 - 1853), Engineer and Explorer
Barron, W.M., Explorer
Basedow, Herbert (1881 - 1933), Explorer, Geologist, Medical doctor and Anthropologist
Bass, George (1771 - 1803), Explorer and Naturalist
Baudin, Nicolas Thomas (1754 - 1803), Navigator and Explorer
Beechey, Frederick William (1796 - 1856), Geographer and Arctic explorer
Bellingshausen, Faddei Faddeevich (Fabian) (1778 - 1852), Explorer and Naval officer
Bernacchi, Louis Charles (1876 - 1942), Physicist and Antarctic explorer
Bevan, Theodore Francis (1860 - 1907), Explorer and Writer
Bewsher, William Gordon (Bill) (1924 - 2012), Antarctic explorer
Biscoe, John (1794 - 1843), Explorer
Blackman, James (1792? - 1868), Farmer and Explorer
Blackman, John, Farmer and Explorer
Blake, Leslie Russell (1890 - 1918), Antarctic explorer and Geologist
Blosseville, Jules Poret De (1802 - c. 1833), Navigator and Explorer
Boore, Fred A., Explorer
Borchgrevink, Carsten Egeberg (1864 - 1934), Antarctic explorer
Bougainville, Hyacinthe de (1781 - 1846), Explorer
Bougainville, Louis Antoine (1729 - 1811), Explorer
Brass, Leonard J. (1900 - 1971), Botanical collector, Taxonomist and Explorer
Brock, Daniel George, Explorer
Bruny d'Entrecasteaux, Joseph-Antoine Raymond (1739 - 1793), Explorer and Naval commander
Burke, Robert O'Hara (1821 - 1861), Explorer
Burnett, James Charles (1815 - 1854), Surveyor and Explorer
Cadell, Francis (1822 - 1879), Explorer and Navigator
Caley, George (1770 - 1829), Botanist and Explorer
Calvert, James Snowden (1825 - 1884), Explorer and Botanist
Carnegie, David Wynford (1871 - 1900), Explorer
Castelnau, Francis de la Porte (1810 - 1880), Explorer
Clemens, Mary Strong (1873 - 1968), Botanical collector and Explorer
Collie, Alexander (1793 - 1835), Botanical collector, Physician and Explorer
Colson, Edmund Albert (Ted) (1881 - 1950), Anthropologist and Explorer
Cook, James (1728 - 1779), Navigator and Explorer
Creaghe, Emily Caroline, Explorer
Cunningham, Allan (1791 - 1839), Botanist and Explorer
Currie, Mark John, Explorer
D'Albertis, Luigi Maria (1841 - 1901), Explorer
Dampier, William (1651 - 1715), Explorer
Daneš, Jirí Václav (1880 - 1928), Biogeographer, Explorer and Geographer
Davis, John King (1884 - 1967), Antarctic explorer and Navigator
Dell, James William, Antarctic explorer
Doorly, James Gerald Stokely (Gerald) (1880 - 1956), Antarctic explorer and Author
Douglas, Gilbert Eric (Eric) (1902 - 1970), Antarctic explorer and Aeronaut
Drake-Brockman, Frederick Slade (1857 - 1917), Surveyor and Explorer
Evans, George William (1780 - 1852), Surveyor and Explorer
Everill, Henry Charles (? - 1900), Explorer and Shipmaster
Eyre, Edward John (1815 - 1901), Explorer
Fagan, Charles E., Antarctic explorer
Favenc, Ernest (1845 - 1908), Explorer and Journalist
Forbes, Henry Ogg (1851 - 1932), Explorer and Natural history collector
Forrest, Alexander (1849 - 1901), Explorer and Surveyor
Forrest, John (1847 - 1918), Explorer and Surveyor
Franklin, John (1786 - 1847), Arctic explorer
Gilbert, John (1810? - 1845), Naturalist and Explorer
Giles, William Ernest Powell (Ernest) (1835 - 1897), Explorer
Gosse, William Christie (1842 - 1881), Explorer and Surveyor
Gow, Robert Biggart, Explorer
Gray, Alexander, Explorer
Gray, Percival, Antarctic explorer
Gregory, Augustus Charles (1819 - 1905), Surveyor and Explorer
Gregory, Francis Thomas (1821 - 1888), Explorer and Surveyor
Gregory, Henry Churchman, Explorer
Hann, Frank Hugh (1846 - 1921), Explorer and Pastoralist
Hannan, Walter Henry, Antarctic explorer
Harrison, Charles Turnball, Antarctic explorer and Biologist
Helois, Robert, Explorer
Henty, Edward (1810 - 1878), Explorer
Hides, Jack Gordon (1906 - 1938), Explorer
Hill, Walter (1820 - 1904), Botanist, Explorer and Horticulturalist
Hoadley, Charles Archibald Brookes (1887 - 1947), Explorer, Geologist and Educator
Hoare, William Webster, Surgeon's assistant and Explorer
Hobbs, James (1792 - 1880), explorer
Hodgkinson, William Oswald (1835 - 1900), Explorer, Journalist, Politician and Sailor
Hodgson, Christopher Pemberton (1821 - 1865), Explorer and Writer
Hodgson, Thomas Vere, Antarctic explorer
Hooker, Joseph Dalton (1817 - 1911), Biogeographer, Botanist and Explorer
Hovell, William Hilton (1786 - 1875), Explorer
Howe, John (1774 - 1852), Explorer
Howitt, Alfred William (1830 - 1908), Anthropologist, Botanical collector, Botanist, Explorer, Geologist and Naturalist
Humboldt, Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander von (1769 - 1859), Explorer
Hume, Hamilton (1797 - 1873), Explorer
Hurley, Frank James Francis, Explorer and Photographer
Ingram, William Wilson, Antarctic explorer and Physiologist
Jack, Robert Logan (1845 - 1921), Geologist and Explorer
Kennedy, Edmund Besley Court (1818 - 1848), Surveyor and Explorer
Kerguelen de Trémarec, Yves Joseph de, Antarctic explorer
King, Phillip Parker (1791 - 1856), Hydrographer and Explorer
Kirkby, Sydney Lorrimar (1933 - ), Antarctic explorer and Surveyor
Landsborough, William (1825 - 1886), Explorer
Laplace, Explorer
Lavaud, Explorer
Law, Phillip Garth (1912 - 2010), Antarctic explorer and Physicist
Lawson, William (1774 - 1850), Explorer and Pastoralist
Leahy, Michael James (Mick) (1901 - 1979), Explorer
Lefroy, Henry Maxwell (1817? - 1890), Explorer
Leichhardt, Friedrich Wilhelm Ludwig (1813 - 1848?), Naturalist and Explorer
Lesseps, Jean Baptiste Barthelemy de, Explorer
Light, William (1786 - 1839), Explorer and Surveyor
Lindsay, David (1856 - 1922), Explorer and Surveyor
Loewe, Fritz Philipp (1895 - 1974), Meteorologist and Explorer
Love, John Stuart, Explorer
Lozier, Bouvet de, Explorer
Lucas, Arthur Henry Shakespeare (1853 - 1936), Explorer, Naturalist, Schoolmaster and Ornithologist
Macarthur, James (1798 - 1867), Explorer and Agriculturalist
Mackay, Donald George (1870 - 1958), Explorer
Macleay, George (1809 - 1891), Explorer and Zoologist
Madigan, Cecil Thomas (1889 - 1947), Geologist and Explorer
Mann, John Frederick (1819 - 1907), Surveyor and Explorer
Marchand, Explorer
Marr, J. W. S., Antarctic explorer
Marshall, Alan John (Jock) (1911 - 1967), Zoologist, Explorer and Ornithologist
Mawson, Douglas (1882 - 1958), Geologist and Explorer
McKinlay, John (1819 - 1872), Explorer
McMillan, Angus (1810 - 1865), Explorer
Mertz, Xavier (1882 - 1913), Antarctic explorer
Meston, Archibald (1851 - 1924), Explorer and Journalist
Mikluho-Maklai, Nicholai Nicholaievich (1846 - 1936), Biologist and Explorer
Milius, Pierre Bernard, Explorer
Mitchell, Thomas Livingstone (1792 - 1855), Explorer
Moore, George Fletcher (1798 - 1886), Explorer and Pastoralist
Moore, Thomas Bather (1850 - 1919), Explorer and Botanical collector
Moresby, John (1830 - 1922), Hydrographer and Explorer
Morton, William Lockhart (1820 - 1898), Explorer and Inventor
Moyes, Morton Henry (1887 - 1981), Antarctic explorer and Meteorologist
Murphy, Herbert Dyce (1879 - 1971), Antarctic explorer
Murphy, John, Explorer
Ninnis, Belgrave Edward Sutton (1887 - 1912), Antarctic explorer
Nordenskiold, Nils Otto Gustaf, Antarctic explorer
Onslow, Arthur Alexander Walton (1833 - 1882), Explorer and Naval officer
Ostenfeld, Christian William, Explorer and Natural history collector
Oxley, John Joseph William Molesworth (1784 - 1828), Surveyor and Explorer
Parry, William Edward (1790 - 1855), Arctic explorer and Agriculturalist
Paterson, William (1755 - 1810), Explorer and Naturalist
Péron, François (1775 - 1810), Naturalist and Explorer
Ponting, Herbert George, Explorer and Photographer
Priestley, Raymond Edward (1886 - 1974), Geologist and Antarctic explorer
Richards, R.N., Antarctic explorer
Roe, John Septimus (1797 - 1878), Surveyor and Explorer
Romilly, Hugh Hastings (1856 - 1892), Administrator and Explorer
Roper, John (1822? - 1895), Explorer and Civil servant
Ross, James Clark (1800 - 1862), Antarctic explorer
Ross, John (1817 - 1903), Explorer and Farmer
Rowan, Marian Ellis (1848 - 1922), Botanical artist, Explorer and Botanical collector
Rymill, John Riddoch (1905 - 1968), Explorer
Scott, James Reid (1839 - 1877), Explorer and Politician
Scott, Robert Falcon, Antarctic explorer
Sklovsky, Grigorij Abramovitch (1915 - 1995), Chemist and Antarctic explorer
Smith, Alexander (1812 - 1872), Explorer
Solander, Daniel (1733 - 1782), Explorer, Zoologist and Naturalist
Stillwell, Frank Leslie (1888 - 1963), Geologist and Antarctic explorer
Stokes, John Lort (1812 - 1885), Explorer and Hydrographer
Strzelecki, Paul Edmund de (1797 - 1873), Explorer and Mineralogist
Stuart, John McDouall (1815 - 1866), Explorer and Surveyor
Sturt, Charles (1795 - 1869), Explorer
Sullivan, Arthur, Explorer
Tasman, Abel Janszoon (1603? - 1659), Explorer and Mariner
Terry, Michael (1899 - 1981), Surveyor, Explorer and Author
Tietkens, William Henry (1844 - 1933), Explorer and Naturalist
Turner, Alfred Allatson (1826 - 1895), Explorer and Civil servant
Verreaux, Jules Pierre (1807 - 1873), Naturalist and Explorer
Walker, Frederick (1820? - 1866), Explorer
Warburton, Peter Egerton (1813 - 1889), Explorer
Wedge, John Helder (1793 - 1872), Surveyor and Explorer
Wells, Lawrence Allen (1860 - 1938), Explorer
Wentworth, William Charles (1790 - 1872), Explorer and Barrister
Wild, Frank, Antarctic explorer
Wilkins, George Hubert (1888 - 1958), Antarctic explorer and Arctic explorer
Wills, William John (1834 - c. 1861), Explorer and Astronomer
Windiitj, Tommy (1840 - 1876), Aboriginal tracker and Explorer
Winnecke, Charles George Alexander (1856 - 1902), Explorer and Botanist
Worsley, Frank Arthur, Antarctic explorer
Explosives or Weapons Industries
Australian Explosives and Chemical Company Ltd (1875 - 1897)
ICI Australia Ltd (1971 - 1998)
Long Range Weapons Establishment (1947 - 1955), Department of Defence
Munitions Supply Board (1921 - 1939), Commonwealth of Australia
Munitions Supply Laboratories (MSL) (1922 - 1948), Commonwealth of Australia
Nobel (Australasia) Ltd (1898? - 1926)
Nobel Industries Ltd
Nobel's Explosives Company Ltd
Optics Section, Munitions Supply Laboratories (MSL)
Ordnance Factory (1924 - 1989), Commonwealth of Australia
Orica Limited (1998 - )
Royal Australian Navy Research Laboratory (RANRL) (1969 - 1984), Commonwealth of Australia
Royal Gunpowder Factory
Small Arms Factory (1912 - 1989), Commonwealth of Australia
Trials Resources Laboratory (1978 - 1981), Defence Research Centre Salisbury
Weapons Research Establishment (1955 - 1978), Commonwealth of Australia
Weapons Systems Research Laboratory (1978 - 1991), Defence Research Centre Salisbury
Exports or Imports
Australian Frozen Meat Export Company (1880 - 1886)
Australian Wine Board (1936 - 1981)
Fred Walker and Company (1921? - 1935)
International Wool Secretariat (? - 1997)
North Queensland Meat Export Company
Northern Woodchips Pty Ltd (1970s - )
Peanut Marketing Board (1924 - 1992)
Stirling Henry Limited (1920s - 1970s)
Telecom Australia International Limited (1970s - )
Wool International (1993 - 1999), Commonwealth of Australia