Browse Functions - T

Browse Functions

List of Functions

Taxidermist
Alder, Anthony (1838 - 1915), Bird artist and Taxidermist
Haines, Lawrence Courtney (Courtney) (1920? - 1996), Ornithologist, Oologist and Taxidermist
Spalding, Edward, Entomologist and Taxidermist
Taxonomist
Bancroft, Thomas Lane (1860 - 1933), Physician, Taxonomist and Naturalist
Blaxell, Donald Frederick (1934 - ), Botanical collector, Botanist and Taxonomist
Brass, Leonard J. (1900 - 1971), Botanical collector, Taxonomist and Explorer
Cavanilles, Antonio Jose (1745 - 1804), Botanist and Taxonomist
Colless, Don, Entomologist and Taxonomist
Condon, Herbert Thomas (1912 - 1978), Ornithologist and Taxonomist
Curtis, Winifred (1905 - 2005), Author, Botanist, Educator and Plant taxonomist
Desfontaines, Rene Louiche (1752 - 1833), Botanist and Taxonomist
French, Malcolm E., Eucalyptologist and Taxonomist
George, Alexander S. (1939 - ), Botanist and Taxonomist
Gray, Alan Maurice (1943 - ), Botanist and Taxonomist
Kleinig, David, Botanist and Taxonomist
Ladiges, Pauline Yvonne (1948 - ), Botanist, Phylogenetic systematist and Taxonomist
Nicolle, Dean (1974 - ), Botanist and Taxonomist
Ogilby, James Douglas (1853 - 1925), Icthyologist and Taxonomist
Rule, Kevin James (1941 - ), Botanical collector and Taxonomist
Vickery, Joyce Winifred (1908 - 1979), Plant taxonomist
Watson, Les (1938 - ), Plant taxonomist
Williams, William Thomas (1913 - 1995), Botanist and Plant taxonomist
Teacher
Aberdeen, Joseph (1889 - 1951), Teacher and Physicist
Best, Effie Wyllie (1905 - ), Zoologist and Teacher
Biggs, Alfred Barrett (1825 - 1900), Teacher and Astronomer
Bonwick, James (1817 - 1906), Anthropologist, Educational writer, Environmentalist and Teacher
Braine, Arthur Belgrave (1854 - 1945), Teacher and Orchidologist
Brooks, Albert Ellison (1908 - 1978), Environmental writer and Teacher
Bunyan, Ruth Elizabeth (1940 - ), Mathematics teacher, Educator and Haematologist
Burbidge, Gwendolen Norah (Gwen) (1904 - 2000), Activist, Teacher and Nurse
Cawthorne, William Anderson (? - 1897), Conchologist and Teacher
Coldicutt, Beth, Educator and Engineering teacher
Cooke, Frank Basil (1892 - 1967), Electrical engineer and Mathematics teacher
Davey, William Wilkin (1912 - 2004), Surgeon and Teacher
Dickson, Flora, Teacher
Downing, Harold Leslie (1913 - 2004), Electrical engineer and Teacher
Edmunds, Percy J., Teacher
Erickson, Frederica Lucy (Rica) (1908 - 2009), Naturalist, Botanical artist and Teacher
Fallon, Robert (1903 - ), Teacher
Fitzpatrick, Aileen (1898 - 1974), Community worker and Teacher
Fraser, Harold Douglas (1921 - ), Teacher
George, T.E., Botanist and Teacher
Gibson, Ernest Stephen Harvey (1905 - 1949), Teacher
Gilbert, Lionel Arthur (1924 - 2015), Science historian and Teacher
Graham, Beryl Ada, Teacher
Groom, Alyson (1950 - ), Teacher
Hadley, Margaret (1950 - ), Teacher
Hancock, Judith Anne (1937 - ), Teacher
Hansen, Norman Reginald (1917 - 1980), Teacher
Harker, George Percy (1878 - 1957), Chemist and Teacher
Harris, William John (1886 - 1957), Geologist and Teacher
Hart, Alfred (1870 - 1950), Teacher
Hawkesworth, Alfred, Wool expert and Teacher
Henderson, John Brownlie (1869 - 1950), Chemist and Teacher
Hosking, Richard (1877 - 1971), Teacher and Physicist
Hunt, Annemarie Jean (Anne), Teacher
Hyett, Jack (1915 - 2001), Teacher, Naturalist and Ornithologist
Johnston, John (1908 - 1980), Meteorologist and Teacher
Kelly, William (1823 - 1909), Priest, Teacher and Amateur scientist
Leach, John Albert (1870 - 1929), Naturalist, Teacher and Ornithologist
Lovell, Selina Frances Nanette Louise (1827 - 1905), Natural history collector and Teacher
Mackie, Frederick (1812 - 1893), Naturalist, School teacher and Nurseryman
Martin, Stanley Leonard (1903 - 1982), Teacher and Physicist
McMichael, Jessie, Teacher and Ornithologist
Mepham, William Gordon (1896 - ), Teacher
Meyrick, Edward (1854 - 1938), Entomologist and Teacher
Moore, Olive Gwenne (1921 - 2007), Author, Mathematician and Teacher
Mortensen, Kevin Newman (1917 - ), Teacher
Parker, Judith Milburn (1936 - ), Nurse, Teacher and Scholar
Payne-Scott, Ruby Violet (1912 - 1981), Radio astronomer, Teacher and Physicist
Reed, Jack Wilson (1917 - ), Physicist and Teacher
Rennick, Stefanie (1918 - 2001), Conservationist and Teacher
Sayce, Edna Dorothy (1895 - 1983), Physicist and Teacher
Shields, Archibald John (1914 - 1995), Meteorologist and Teacher
Simpson, Ken, Ornithologist and Teacher
Smith, Alfred Mica (Micaiah) (1844 - 1926), Chemist and Teacher
Smith, Ivy Blanche Irene (1884 - 1975), Teacher and Community worker
Thomas, William (1793 - 1867), Teacher and Protector of aboriginals
Thompson, Roland Dale (1895 - 1950), Physicist and Teacher
Tideman, Ruth (1932 - ), Teacher
Tillyard, Robin John (1881 - 1937), Entomologist and Teacher
Wait, George Ray (1886 - 1953), Physicist and Teacher
Wieneke, Jo, School teacher and Ornithologist
Williamson, Herbert Bennett (1860 - 1931), Botanist and School teacher
Wyndham, Edmund (1943 - ), Ecologist, Teacher and Ornithologist
Technical officer
Bell, Fred (1911? - 1979), Technical officer
Burn, John, Technical officer
Duncum, Neil William (1938 - 1970), Chemist and Technical officer
Lourensz, Robert S. (Bob), Technical officer
McKay, Roley, Technical officer
Otway, Ken (? - 1993), Technical officer
Smith, W. T. P. (1920 - ), Technical officer and Forecaster
Stibbs, Keith, Technical officer
Stout, Reginald William (Reg) (1921 - 2001), Technical officer
Technical sales representative
Kopsch, Karl Frederick (1897 - 1963), Technical sales representative
Technologist
Anderson, William, Food technologist
Barnet, James Johnstone (1827 - 1904), Technologist
Benjamin, Louis Reginald Samuel (1892 - 1970), Industrial chemist and Technologist
Callister, Cyril Percy (1893 - 1949), Chemist and Food technologist
Cooper, Joan (1949 - ), Educator and Information technologist
Cordingley, Thomas, Food technologist
Crowe, Robert (1867 - 1955), Food technologist and Agricultural administrator
Cullen, R. N., Food technologist
Czulak, Józef Karol (1915 - 1985), Food technologist
Elsworth, Frank Cadwallader (1907 - 1973), Food technologist
Fielder, George, Food technologist
Gee, Alban (1847 - 1917), Technologist
Gibson, David, Food technologist
Gray, Chester, Nuclear technologist
Jessep, Hugh Gordon (1902 - 1971), Food technologist
Manning, James, Food technologist
McCracken, Robert, Food technologist
Moody, James (1976 - ), Engineer and Information technologist
Percival, Terence, Electrical engineer, Information technologist, Telecommunications and Wireless expert
Reuter, Fritz Henry (1905 - 2001), Food technologist and Chemical engineer
Sharkey, J. E., Food technologist
Spawn, A. F., Food technologist
Tindal, Charles Grant (1823 - 1914), Cattle breeder and Food technologist
Tong, W. S., Food technologist
Telecommunications
Alcatel Australia Limted (1912 - )
Amalgamated Wireless (Australasia) Ltd (AWA) (1913 - 1988)
AUSSAT Pty Ltd (1979 - 1992)
Austral Standard Cables Pty Ltd (1948 - 1988)
Australian and Overseas Telecommunications Corporation (1992 - 1993)
Australian Broadband Communications Network (1959 - ?)
Australian Broadband Network
Australian Telecommunications and Electronics Research Board (1985 - ?)
Australian Telecommunications Commission (1975 - 1989)
Australian Telecommunications Corporation (1989 - 1992)
Australian Telecommunications CRC (1999 - 2006)
Australian Wireless Company (? - 1913)
Automatic Network and Switching Objectives (ANSO) (1957 - ?)
AWA Limited (1988 - )
Cable and Wireless (C&W)
Centre for Advanced Technology in Telecommunications (1987 - ?), RMIT University
Centre for Telecommunications and Information Engineering (CTIE) (1993 - ), Monash University
Commonwealth Cable Management Committee (1960s - ?)
CRC for Broadband Telecommunications and Networking (1993 - 1999)
CRC for Optical Fibre and Photonic Technology ( - 1992)
CRC for Satellite Systems (1998 - 2005)
CRC for Sensor Signal and Information Processing (1992 - 2006)
CRC for Smart Internet Technology (2001 - 2007)
CSIRO Division of Radiophysics (1940 - 1996), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
CSIRO Division of Telecommunications and Industrial Physics (1996 - ), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
Ericsson Australia (1951 - )
European Launcher Development Organisation (ELDO) (c. 1960 - c. 1974)
Guo, Yingjie Jay (Jay) (1958 - ), Business executive, Telecommunications and Wireless expert
International Maritime Satellite Organisation (INMARSAT) (1974 - )
John Holland Group Pty Ltd (1949 - )
L. M. Ericsson
Marconi's Wireless Telegraph Co Ltd (1900 - 1913)
Maritime Wireless (1900s - c. 1914)
MM Cables Telecommunications (1988 - c. 2000)
NEC Australia (1969 - )
Optus (1992 - )
Optus Networks Pty Ltd
Overseas Telecommunications Commission (1946 - 1992)
Pearcey Foundation (1998 - )
Percival, Terence, Electrical engineer, Information technologist, Telecommunications and Wireless expert
Postmaster-General's Department (1901 - 1975)
Radio Research Board (1927 - 1985)
Siemens (Australia) Ltd (1872 - )
Sperry Rand Australia Limited (? - 1975)
Standard Telephones and Cables Pty Ltd (1937 - 1970s)
Telecom Australia International Limited (1970s - )
Telephone & Electrical Industries (TEI)
Telephone Manufacturing Company (Australia)
Telstra Corporation Limited (1993 - )
Victorian Telegraph Service
Telegraph expert
Cracknell, Edward Charles (1831 - 1893), Electrical engineer and Telegraph expert
Telegraphic scientist
Davy, Edward (1806 - 1885), Physician and Telegraphic scientist
McGowan, Samuel Walker (1829 - 1887), Telegraphic scientist and Administrator
Telegraphist
Hooke, Lionel George Alfred (1895 - 1974), Telegraphist and Business executive
Textile technologist
Henshaw, David Ernest (1931 - 2008), Physicist and Textile technologist
King, David, Physical chemist and Textile technologist
Plate, Dieter Erich Alexander, Textile technologist and Wool expert
Prins, Martin Willem (1949 - ), Textile technologist and Wool expert
Theoretical physicist
Barker, John Adair (1925 - 1995), Theoretical physicist
Baxter, Rodney James (1940 - ), Theoretical physicist
Bolton, Herbert Cairns (1921 - 2000), Theoretical physicist and Science historian
Davies, Paul Charles William (1946 - ), Theoretical physicist and Cosmologist
Einstein, Albert (1879 - 1955), Theoretical physicist
Le Couteur, Kenneth James (1920 - 2011), Theoretical physicist
Mohr, Courtney Balthazar Oppenheim (1906 - 1986), Theoretical physicist
O'Mara, Jim, Astronomer and Theoretical physicist
Therapist
Alexander, Frederick Matthias (1869 - 1955), Educator and Therapist
Barker, Joanna Mary (1942 - ), Occupational therapist and Educator
Graham, Jennifer Margaret (Jenny) (1950 - ), Occupational therapist and Educator
Jacob, Freda Elizabeth (1919 - ), Occupational therapist
Strong, Jennifer (1959 - ), Occupational therapist and Educator
Thoracic surgeon
Daws, Joyce Margaretta (1925 - 2007), Thoracic surgeon
Timber Industry
Andrade, Edmundo Navarro de (1881 - 1941), Agricultural engineer, Ecology and Conservation and Timber Industry
Australian Tree Seed Centre (1962 - )
Dadswell, Herbert Eric (1903 - 1964), Timber Industry and Wood scientist
Gunn's Plantations Limited (GPL) (1999 - )
Wardle, Henry Thomas (1857 - 1927), Timber industry
Town clerk
Green, William Allan McInnes (1896 - 1972), Civil engineer and Town clerk
Worsnop, Thomas (1821 - 1898), Town clerk
Town Planner
Andrews, William Charles (Bill) (1908 - 1988), Engineer, Surveying or Mapping and Town Planner
Borrie, Edwin Fullarton (1894 - 1968), Civil engineer and Town Planner
Toxicologist
Barnes, John Handyside (Jack) (1922 - 1985), Medical practitioner, Soldier and Toxicologist
Hartley, Margaret (1954 - ), Toxicologist
Rand, Michael (1927 - 2002), Pharmacologist and Toxicologist
Stauber, Jennifer (Jenny), Ecotoxicologist, Environmental scientist and Toxicologist
Transport
Acco Transport (1883? - 2002)
Ansett Transport Industries Ltd
ARRB Transport Research Ltd (1995 - )
Australasian Steam Navigation Company (1851 - 1887)
Australasian United Steam Navigation Company Ltd (1887 - 1960s)
Australian Airlines (1986 - 1992)
Australian Motoring Association (1903 - 1924)
Australian National Airways (1928 - 1930s)
Australian National Airways (ANA) (1930s - ?)
Australian National Line (ANL) Limited (1989 - ?)
Australian National Railways Commission (1975 - 1997), Commonwealth of Australia
Australian Road Research Board (1961 - 1995)
Australian Shipping Board (1946 - 1961), Commonwealth of Australia
Australian Shipping Commission (1974 - 1989), Commonwealth of Australia
Australian Southern Railroad
Austroads
Brambles Industries Limited (1954 - )
Brambles Transport Company
Bureau of Transport and Communications Economics (1988 - 1998?), Commonwealth of Australia
Bureau of Transport Economics [I] (1970 - 1977), Commonwealth of Australia
Bureau of Transport Economics [II] (1977 - 1988), Commonwealth of Australia
Bureau of Transport Economics [III] (1998? - ?), Commonwealth of Australia
Centre for Packaging, Transportation and Storage (1994 - ), Victoria University
Commonwealth Bureau of Roads (1965 - 1977), Commonwealth of Australia
CSIR Food Preservation and Transport Section (1931 - 1940), Council for Scientific and Industrial Research
CSIRO Division of Food Preservation and Transport (1940 - 1960), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
Department of Aviation (1982 - 1987), Commonwealth of Australia
Department of Shipping and Transport (1951 - 1972), Commonwealth of Australia
Department of Transport [III] (1972 - 1982), Commonwealth of Australia
Department of Transport [IV] (1983 - 1987), Commonwealth of Australia
Department of Transport [V] (1993 - 1996), Commonwealth of Australia
Department of Transport and Communications (1987 - 1993), Commonwealth of Australia
Department of Transport and Construction (1982 - 1983), Commonwealth of Australia
Department of Transport and Regional Development (1996 - 1998), Commonwealth of Australia
Department of Transport and Regional Services (1998 - ), Commonwealth of Australia
Hobart Electric Tramways Company (c. 1884 - )
Howard Smith Limited (1914 - 2001)
Humble and Son
Hunter River Steam Navigation Company (1839 - 1851)
International Catamarans Pty Ltd (1977 - )
Kenworth Australia (1962 - )
Mayne Nickless Limited (1886 - 2002)
New South Wales Government Tramways, State of New South Wales
Qantas Airways Limited (1967 - )
Qantas Empire Airways Limited (1934 - 1967), Commonwealth of Australia
Queensland and Northern Territory Aerial Services Limited (QANTAS) (1920 - 1947)
Queensland Steamship Company Ltd (1881 - 1887)
Randwick Tramway Workshops (1902 - 1960s)
Thomas Nationwide Transport Limited (1946 - 1986)
TNT Limited
Victorian Department of Infrastructure (1996 - ), State of Victoria